Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Pánské trendy: Konečně něco nového?

Petra Červená

Petra Červená

18. 3. 2010

Boy by Band_of OutsidersPánská móda se jako obvykle netěší přílišnému zájmu návrhářů. Na objevování je toho málo. Nabídka se většinou zaměřuje na osvědčené kombinace, materiály a styly. Co tedy očekávat? Pouze konzervativní nudu? Tuto sezónu rozhodně ne.

Boy by Band of Outsiders, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Boy by Band of Outsiders, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Davidelfin

Stojaté vody se začínají probírat k životu. Uspávající uniformitu v sezóně jaro/léto 2010 jen tak nenajdeme. I když módní výstřelky občas vypadají jako cosi mezi metrosexuálem a transvestitou.  Posuďte kolekci Davidelfin sami. Zářivě barevné polobotky by se ještě daly snést, ale velké azurové kabely, top bez ramínek silně připomínající korzet, upnuté hot pants s průsvitnou košilí a vestou? V takové společnosti působí jednořadový lesklý oblek jen s jedním rukávem jako by už Davidelfinovi došla inspirace.

Davidelfin

Kolekce jaro/léto 2010 Davidelfin, Zdroj: style.com

Barevná smršť

Jedni návrháři sází pouze na křiklavé barvy, druzí si oblíbili potisky natolik, že s nimi nešetřili ani na sakách a kalhotách obleků. Kdyby takové návrhy prezentovaly jen návrhářky, mohla by to být pomsta za patriarchát, ale tyto kreace pocházejí z dílen návrhářů. Ženy vyslaly na mola muže vyznávající hlavně pohodlí za přispění bavlny, denimu, lnu, hedvábí nebo viskózy.

Značka G-star sází hlavně na bílou barvu, ke které přidává tlumené odstíny zelené a modré pro košile, trika, tílka, boty a pásky. Návrháři si vyloženě vyhráli u vrstvení jednotlivých kousků oblečení, kde hraje důležitou roli barevné sladění. Někdo volí jednu barvu v několika odstínech a různých materiálech, jiný dává přednost kontrastu, ale stále se drží hesla, že méně je někdy více. Výstřelky si návrháři přichystali pro doplňky. Barevné čepice ke kraťasům a výrazné, i když jednobarevné polobotky, na kterých vynikají hlavně tkaničky jasných barev.

Gstar

Kolekce jaro/léto 2010 G-star, Zdroj: style.com

Jarní inspirace

Nezbytnou nutností jsou velké sluneční brýle, které jsou kradmým pohledem do sedmdesátých let. Odtud se také vzala veselá batikovaná trika a košile s barevnými přechody. V nabídce jsou i dlouhé ohrnuté kalhoty nebo kalhoty 7/8 délky, dále bermudy občas doplněné o šle, kožené bundy v tmavých barvách vojenského střihu nebo bundy z denimu, seprané materiály a nášivky a kabáty v délce po kolena s vysokým límcem a dvouřadovým zapínáním.

Kolekce jaro/léto 2010 Burberry, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Burberry, Zdroj: style.com

Burberry z konzervativního pojetí vybočil asymetrickými střihy a důvtipnými detaily na trikách, kterým dávají vyniknout stálice mezi barvami – bílá, černá a písková. Roberto Cavalli oblékl muže do dlouhých splývavých košil s širokými kalhotami zemitých barev, přitom nezapomněl ani na kostku, káro a pruhy. Michael Kors se zaměřil hlavně na detaily, kapsy našité vně kalhot, průstřihy na svetrech, trikách a vestách.  Lacoste zůstává od svého založení stále věrný tenisovému a sportovnímu stylu. To, že se do kolekce vloudily námořnické prvky nepůsobí nijak rušivě, naopak přirozeně doplňují oblečení na kurt.

Kolekce jaro/léto 2010 Cavalli, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Cavalli, Zdroj: style.com

Klasika neomrzí

Kolekce jaro/léto 2010 Michael Kors, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 Michael Kors, Zdroj: style.com

I přes touhu některých návrhářů udělat z mužů světélkující poutače na extravaganci se bude konat spíše návrat ke staré dobré a osvědčené klasice, kterou muži nic nezkazí, nic nezvýrazní a lehce tak splynou s davem. Leckdy tak dobře, že se stávají vykradači jednoho jediného stylu, a tím pádem jsou snadno zaměnitelní s deseti dalšími. Ale faktem je, že takový stejnokroj je často vidět i u žen bez nápadu, které se snadno poddávají vkusu svých kamarádek a diktátu módy. A proto kolem nás stále žije kult Barbie a Kena.

Rozhodnutí pro nebo proti

O tom, co se bude nebo nebude nosit nakonec nerozhodují návrháři, ale ulice. Džíny nikdy nevyjdou z módy a Levis nikdy nezklame. Přichystal kalhoty Chino a Cargo ze směsi bavlny a lnu v barvách temného indiga, světle modré a bílé se stále aktuálním více či méně rozervaným vzhledem. Hitem by se měly stát potisky s art designem. Ať už se jedná o nesmrtelnou inspiraci Andy Warholem, nebo retropsychedelické a folklorní potisky. Pánská móda má nevýhodu v poměrně omezeném výběru, ale i tak se návrháři snaží každou sezónu přijít s něčím zvláštním. A jak řekl Oscar Wilde: „Móda je tak nesnesitelná forma ošklivosti, že ji musíme měnit každých šest měsíců.“

Kolekce jaro/léto 2010 G-star, Zdroj: style.com

Kolekce jaro/léto 2010 G-star, Zdroj: style.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pánské trendy: Konečně něco nového?