Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pandemonium – sci-fi, které potěší

Redakce

Redakce

22. 11. 2009

daryl-gregory-pandemoniumPosedlost se pomalu vtírá do vaší domácnosti. Poradím vám však, ať ji tam s klidem na duši necháte vejít a necháte se také posednout démony v knize Pandemonium od Daryla Gregoryho.

Daryl Gregory - Pandemonium (česká obálka)

Autor vás ihned po začtení se do první stránky umístí přímo do středu dění a to sice na letiště, kde se stanete svědky posednutí démonem. Tento jev není v celé knize ojedinělým, neboť jak napovídá název, kniha je tak trochu celá o posednutí různých jedinců démony. Příběh vám umožní stát se na pár hodin hlavním hrdinou, Delem Piercem, který se již dlouhá léta snaží srovnat s faktem, že i jeho kdysi posedl démon.

Tento komplex mu brání v začlenění se do normálního života nejen proto, že nedokáže najít vhodnou pomoc pro vyřešení problémů. Ale co když to nejsou jen komplexy? Co když je Del stále posedlý? Vymizel démon vůbec někdy z jeho těla? Jak se dobrat k pravdě a zvítězit nad sebou samým? Děj celé knihy se zaměřuje na hledání pravdy, což čtenáři přinese chvíle plné napětí, překvapení a možná i strachu.

Celý příběh je vyprávěn z pozice hlavní postavy, tedy ich-formou, kterou můžeme znát z mnoha jiných děl, jelikož je tato forma velmi oblíbená. Prostředí i děj jsou popisovány vyváženě, a tak nenastanou okamžiky, kdy se celý děj zastaví a autor spoustu stránek  věnuje pouze popisům míst. Příběh je velmi autentický, přičemž forma celé knihy je pojata tak, aby především pobavila. To je velmi pozitivní jev, neboť kvalita převažuje nad kvantitou, na což si asi každý zasteskne při čtení děl od podprůměrných autorů beletrie. Tím chci pouze podtrhnout propracovanost celého děje, jenž vás ani na okamžik nepřivede k pochybám typu: „Co to zase čtu?“

Pokud vezmeme v potaz, že Pandemonium je první knihou od Daryla Gregoryho, určitě mile překvapí celkové hodnocení knihy. Tři stovky stránek napsaných velmi poutavou formou spolehlivě zabije pár dlouhých chvil, nebo potěší náročné čtenáře hledající nadpřirozené dobrodružství svým perfektním překladem, kterého se chopila překladatelka Jana Rečková. Nezbývá tedy nic jiného, než knihu doporučit a poděkovat autorovi za skvělý příběh, který jsem bez ironie doslova zhltal. Zkrátka kniha pro mě znamená tři odpoledne parádního počtení, kdy mě po uchopení této knihy už ani nenapadlo pomyslet na slovo nuda.

Název originálu: Pandemonium
Autor: Daryl Gregory
Vydal: Triton
Překlad: Jana Rečková
Obálka: Jan Doležálek
Počet stran: 336
Cena: 268 Kč
Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pandemonium – sci-fi, které potěší