Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pandemic: společně proti zákeřným nákazám

Hana Vítová

Hana Vítová

12. 11. 2009

pandemic_600x338Chcete zachránit svět? Už nemusíte být hrdinové s nadpřirozenými schopnostmi a železnými bicepsy. Stačí, když se budete dobře učit a stane se z vás vynikající medik, nevzdávající se vědec nebo trpělivý výzkumník. Připravte se, na Zemi útočí Pandemic!

Pandemic - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jako každé ráno je ve špičkové mezinárodní laboratoři CDC hodně práce. Nejlepší vědec na světě, profesor biologie David, zde vede skvěle sehraný tým skládající se z dalších čtyř velkých kapacit. Marie je vynikající lékařka, která dokáže téměř zázračně uzdravovat lidi. Bob je sice trochu roztržitý výzkumník, ale jeho objevy častokrát zachránily planetu před hrozícím nebezpečím. Nepostradatelným členem se nedávno stal také Petr, muž s vynikajícími strategickými schopnostmi. A nakonec vrchní operační expert Jan, pro kterého není problém postavit výzkumnou stanici uprostřed bažiny v amazonském pralese nebo na severním pólu.  Potichu, za zády obyčejných lidí, se starají o to, aby mohli ostatní chodit bezstarostně spát. Vyvíjí léky, které pomáhají překonat i ty nejhorší nemoci. Každý den se utkávají v souboji s tisíci viry a bakteriemi. Jsou to neviditelní hrdinové dnešní doby. Jejich práce je pro ně životním posláním.

Pandemic - rozehraná hra - detail na herní plán, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - rozehraná hra - detail na herní plán, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Dnešek měl být jako každý jiný. Rutinní prohlížení vzorků pod mikroskopem, vyhodnocování naměřených výsledků. Před chvílí ale zazvonil telefon. David po vyslechnutí hlasu na druhém konci telefonu celý zbledl. Volala Eva, vedoucí krizového štábu WHO (Světové zdravotnické organizace). Nastala neobvyklá situace, která si žádala okamžité nasazení nejlepšího výzkumného týmu na planetě. David je zvyklý, že dostával na starosti řešení případů, kde by se jiní dávno vzdali nebo ho nedokázali vyřešit. Na všech jeho rozhodnutích závisel osud celého světa. Okamžitě svolal tým a začali vymýšlet strategii, kterou by zvítězili nad čtyřmi zákeřnými nemocemi. V Severní Americe a Evropě vypukla epidemie antraxu, v Africe a Jižní Americe řádí břišní tyfus, v Asii cholera a SARS zaútočil na východě Asie a v Austrálii. Hlavním cílem je vymyslet lék na každou z nemocí a zabránit tak hrozící celosvětové pandemii.

Otec kooperativní hry Pandemic, Matt Leacock, vymyslel neotřelý herní princip. Pravidla jsou jednoduchá a překvapivě dokážou reálně simulovat šíření nemocí. Na počátku hry dojde k náhodnému nakažení měst zákeřnými infekcemi, které ztvárňují barevné dřevěné kostičky. Cílem hry, jak vyplývá z jejího typu, je spolupracovat s ostatními hráči a společně tak porazit všechny útočící onemocnění. K vyřešení tak složitého problému je nutné povolat nejlepší experty. Ty vyberete vylosováním kartičky role, kterou budete představovat. Pokud hrajete proti hře sami, používáte čtyři karty, v ostatních případech máte pouze jednu. Každá z rolí má své specifické vlastnosti, kterých je třeba využívat. Medik dokáže výborně léčit již nakažená města, vědec potřebuje méně informací k vyvinutí léku, operační expert dokáže kdekoliv postavit laboratoř, pro dispečera není problém jakýkoliv přesun sebe či jiného hráče kamkoliv po zeměkouli a výzkumník dokáže nejlépe předávat informace ostatním.

Pandemic - rozehraná hra - celkový pohled, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - rozehraná hra - celkový pohled, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hrací deskou se stane svět, přesněji řečeno jeho mapa, na které je vyznačeno 28 měst na různých kontinentech. Na plánu jsou přesně ohraničena místa na pokládání karet, míry pandemie a infekce. Každá z nemocí má svoji barvu. SARS je červený, cholera je černá, břišní tyfus žlutý a antrax modrý. Barvy jsou zvoleny dobře, nedochází k jejich záměně a jsou na první pohled lehce rozpoznatelné od ostatních. Pomocí figurek putujete po planetě a snažíte se vyléčit města, do kterých jste přišli. Po vynalezení léku jste sice léčení urychlili, ale nemoc se dokáže neustále šířit. Abyste zabránili jejímu dalšímu roznášení, musíte nemoc zcela vymýtit.

To ale není cílem hry, protože tím základním úkolem je pouhé vynalezení léku na všechny nemoci. Šíření těch, na které již znáte léčbu, vám může pouze zkomplikovat cestu k vítězství. Prohrát ale lze hned třemi způsoby: dojdou vám karty na lízání, dojdou vám kostky značící nákazu (je jich 24×4=96) nebo počítadlo pandemií dosáhne hodnoty osm (vypuknutí pandemie si vysvětlíme dále).

Pandemic - karty měst, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - karty měst, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hra obsahuje čtyři balíčky karet s různou funkcí. Prvním je hrací balíček (59 karet), ze kterého si při svém tahu berete kartičky měst. S jejich pomocí cestujete z místa na místo. Kartičky jsou rozlišeny do čtyř barev, odpovídající nemocem, které se ve hře vyskytují. Postupným střádáním jednoho barevného typu docílíte vynalezení léku. V ruce však jeden hráč smí současně držet pouze sedm karet a v dobírací hromádce jsou zamíchány také epidemie, na jejichž účinek se podíváme za chvíli. Už teď ale mohu prozradit, že jejich počet ve hře určuje obtížnost (4-6). Pokud karty měst dojdou a vy ještě nemáte vyléčeny všechny nemoci, prohráli jste.

Druhým paklíkem je balíček infekcí (48 karet), který také obsahuje na svém líci jedno jméno města. Tentokrát ale město nečeká nic pěkného, naopak to znamená, že ve městě se objevila či rozšířila nákaza viru. Na třetím místě následují již zmiňované karty rolí a na závěr nám zbyly kartičky nápovědy, které obsahují přehledně sepsaná nejdůležitější pravidla (tzv. referenční karty).

Spoluhráči se ve hře střídají a kolo každého z nich sestává ze tří fází: dolíznutí měst, pohyb figurkou po mapě a infikování. O dobírání karet jsme se již bavili. Pohyb po mapě je omezen čtyřmi akčními body na jednu postavu. Ve fázi pohybu se můžete různě přemisťovat, buď obyčejně mezi přilehlými městy, nebo třeba za použití karty města, kam se chcete dostat. Možností pohybu je však mnohem víc. Kromě chůze můžete v rámci tahu (za jednu akci) také léčit nemoc ve městě, v němž stojíte nebo postavit výzkumnou stanici. Jedině v ní totiž může být vynalezen lék na danou nemoc.

Pandemic - rozehraná hra - detail na herní plán, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - rozehraná hra - detail na herní plán, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Poslední fází tahu je hraní infektora. Nejdříve si vezmete dvě karty a do každého vylosovaného města umístíte jednu kostku značící nákazu. Pokud v některém z nich počet přesáhne tři, dochází k pandemii a nákaza se šíří do všech okolních měst. Navíc zvýšíte počítadlo pandemie o jedna (viz. jeden ze způsobů prohry).

Poslední zmiňovaná fáze může nabrat trochu jiný nádech, pokud narazíte při prvním dobírání na nápis epidemie (tyto jsou mezi ostatní rovnoměrně zamíchány). V takovém případě propukla epidemie ve městě, které naleznete na spodku balíčku infekcí. Do něj umístíte rovnou tři kostky nákazy a všechny odložené kartičky určené k infikování zamícháte a vrátíte zpět do hry. V tomto okamžiku začíná teprve pravý boj mezi hráči a hrou, protože to znamená také posunutí měřítka míry pandemie o jedno políčko. Můžete se tak časem (po třech epidemiích) dostat do situace, že budete brát tři nebo dokonce čtyři karty infekce namísto původních dvou. Karty po rozšíření nákazy umístíte na odkládací balíček.

Pravidla jsou v návodu velmi přehledně a precizně vysvětlena a je na konci pro ujasnění umístěn i popis ukázkového tahu. Navíc přejdou velmi rychle do krve, ačkoliv jsme často zaznamenali tendenci zapomínat na třetí fázi tahu.

Pandemic - rozehraná hra - detail na herní plán, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - rozehraná hra - detail na herní plán, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hra dokáže plně uspokojit samotáře i týmové hráče. Hrací deska i ostatní komponenty hry jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, takže nemusíte mít strach, že se častým hraním výrazně poškodí. Krabice je poměrně malá, proto není problém ji i přes trochu větší hmotnost vzít do batůžku a vyrazit někam na cesty. Různé stupně obtížnosti dokážou znepříjemnit život i zkušeným hráčům. Osobně považuji za nejtěžší variantu hru ve dvou hráčích, kdy hrajete pouze pomocí dvou figurek (rolí). Zpočátku se nám hru nedařilo porazit, ale nedalo nám to a hráli jsme ji neustále dokola. Po dobrém promyšlení taktiky se nám však planetu podařilo zachránit.

Na jaře příštího roku se můžeme těšit na rozšíření hry, nazvané On the Brink, které do hry přinese další variabilitu. Firma Albi, která je oficiálním distributorem Pandemicu pro Českou republiku, totiž na toto období plánuje vydání jeho české verze.

Pandemic - karty rolí, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pandemic - karty rolí, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jedinou velkou nevýhodu hry vidím v týmové hře s jedním dominantním člověkem. Může se totiž stát, že tento hráč se bude snažit za každou cenu vyhrát a říkat každému, co má dělat. Ostatní hráči si v tomto případě příliš nezahrají. Proto doporučuji dobře vybírat spoluhráče, ale to ostatně platí pro všechny kooperativní hry. Doporučená věková hranice je 10 let. Zpočátku jsme měli obavu, aby se z dětí nestaly spíše loutky dospělých. Hru jsme tedy vyzkoušeli hrát s desetiletým chlapcem a překvapivě se stal našim plnohodnotným partnerem, který je schopný vymyslet strategii a pomoci nám zvítězit. Takže nemějte obavu hrát s dětmi, hra je bude bavit stejně dobře, jako vás.

Název hry: Pandemic
Typ hry: desková, kooperativní, strategická
Výrobce: Z-Man Games
Distributor pro ČR: Albi (albi.cz)
Cena: 690 Kč
Počet hráčů: 1-4
Hrací doba: 45 minut
Doporučený věk: od 10 let

Hodnocení: ***** (4,8 / 5)

Klady:

+ originální nápad
+ rychlá příprava i celková hra
+ jednoduchá pravidla
+ každá hra má nepředvídatelný průběh
+ může hrát i jeden hráč

Zápory:

– týmová hra se může stát hrou jednoho hráče

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pandemic: společně proti zákeřným nákazám