Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pan Buřtík a pan Špejlička vychází jako audiokniha! Těšte se na hlas Zdeňka Svěráka

Jana Dobešová

Jana Dobešová

15. 4. 2011

FOTO: Pan Buřtík a pan Špejlička Svěrák svou pohádkovou knížkou Pan Buřtík a pan Špejlička opět dokázal, že má úžasný talent. Supraphon si ho nenechal ujít a nedlouho po vydání knihy nahrál CD.

FOTO: Pan Buřtík a pan Špejlička

Pan Buřtík a pan Špejlička, Zdroj: Ilustrace z bookletu k CD, Autor: Jiří Votruba

Pan Buřtík a pan Špejlička je v poslední době již druhou audioknihou, na které spolupracoval Supraphon právě se Zdeňkem Svěrákem. Již při pohledu na obal této nové audioknihy zaujme posluchače jistě její pestrost a v neposlední řadě také materiál. Obálka je totiž papírová a celou přední stranu pokrývá obrázek, který je rovněž na stejnojmenném knižním titulu. Barevné a veselé ilustrace vytvořil Jiří Votruba, který jimi opatřil jak knihu, tak i CD.

Co najdete na CD

Celá audiokniha věrně kopíruje knižní předlohu také tím, že se skládá ze tří stop, protože i kniha Pan Buřtík a pan Špejlička je složena ze tří kapitol. Pozoruhodné je, že první dvě kapitoly Zdeněk Svěrák napsal již v sedmdesátých letech pro své děti, zatímco tu poslední vytvořil až v roce 2010. Proporcionálně je právě ta třetí nejdelší, avšak to je způsobeno tím, že v ní autor spojil dva příběhy v jeden, aby součet kapitol dával jeho šťastné číslo, tedy tři.

FOTO: CD

Ilustrační foto, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Ačkoliv se kniha i CD formálně dělí na tři části, jsou všechny propojeny a navazují na sebe tak, že se dají poslouchat nebo číst jako jeden celek. Hlavní hrdinové tvoří klasickou dvojici: malý a tlustý, velký a hubený. Zdeněk Svěrák v rozhovoru připouští, že možnou inspirací mohli být komici Lauer a Hardy. Pan Buřtík a pan Špejlička se spolu na začátku příběhu skamarádí a pak už prožívají jedno dobrodružství za druhým: vystupují v cirkusu, hrají si na draka, zkouší se stát policisty a zachraňují lékárnu U Bílé myšky.

Humor v příběhu

Zatímco se pan Buřtík a pan Špejlička potýkají s různými nesnázemi, dochází k řadě vtipných okamžiků. Dojde ale také na hru se slovy a podobný humor, který je pro Zdeňka Svěráka tolik typický. Milovníci Járy Cimrmana se dokonce dočkají jedné postavičky, která se jmenuje lékárník Brukner. Vtipné a neotřelé příběhy jsou nakonec vhodné nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Také zápletky nepůsobí tak úplně dětsky – tak například se musí oba pánové potýkat s tím, že nemají peníze. Nebo potkají muže, který chce utopit štěňata, protože jich je moc. Dětský posluchač rovněž nahlédne do morálního dilematu posledních let, když má užitečnou lékárnu nahradit herna, které dnes rostou jako houby po dešti. Navíc ale charaktery obou hlavních postav nejsou pouze černobílé. Ačkoliv jsou pánové Buřtík a Špejlička dobráci, i oni ukradnou mléko pro štěňata.

Ke skvěle zkomponovanému příběhu nejen pro děti přidejte lahodně znějící hlas Zdeňka Svěráka a jeho tolik známý humor a dostanete úžasnou audioknihu, kterou prostě stojí za to mít doma. Když k tomu připočítáte hudbu geniálního Jaroslava Uhlíře a pestré obrázky Jiřího Votruby, už nemůžete chtít více. Zdeněk Svěrák v doslovu ke knize napsal, že chtěl, abychom se zasmáli. Já jsem se smála hodně.

Český název: Pan Buřtík a pan Špejlička
Autor: Zdeněk Svěrák
Čte: Zdeněk Svěrák
Hudba: Jaroslav Uhlíř
Režie: Naďa Dvorská a Zdeněk Svěrák
Ilustrace: Jiří Votruba
Celková délka: 57:54
Verze: nezkrácená, 1 audio CD
Vydalo: Supraphon, Praha 2011
Doporučená cena: 237 korun

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pan Buřtík a pan Špejlička vychází jako audiokniha! Těšte se na hlas Zdeňka Svěráka