Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Pamatujete si na svůj první den ve škole?

Martin Peška

Martin Peška

3. 9. 2009

skolni-trida-600x338Se začátkem školního roku se redakce Topzine.cz vydala do ulic oslovit mladé lidi s otázkou, zda se lidé pamatují na svůj první den ve škole, případně vedle koho se posadili do lavice. Jaké byly odpovědi?

Pouhých 28 ze 100 dotázaných odpovědělo, že si na svůj první školní den pamatuje a vybavilo si jméno spolusedícího. První zážitky byly mnohdy spojeny i s věcnými dárky, které tehdy děti dostali.

„Všichni jsme tehdy dostali plnicí pero a omalovánky,“ popsala svou vzpomínku na první den ve škole dvacetiletá Petra z Prahy a dodala: „Pero mám schované dodnes.“

Na jméno spolužáka, který tehdy seděl na začátku září ve stejné lavici, si většinou vzpomněli dívky. Právě v první třídě podle respondentů oslovených redakcí Topzine.cz vznikala dlouholetá kamarádství.

Většina, tedy přesně 72 dotázaných, si první styk se školním prostředím nevybavuje. Dotázaní muži dokonce opakovaně použili argument, že si nepamatují ani na svůj první den na střední nebo vysoké škole, natož na základní.

Často vzpomínky zachytili jen rodiče doprovázející své ratolesti do první třídy prostřednictvím svého fotoaparátu nebo videokamery.

Vyučující prvního ročníku na základní škole bývá pravděpodobně ze všech dalších nejoblíbenější. Na svou učitelku z první třídy mělo hezké vzpomínky 89 dotázaných, 5 lidí si na ni nevzpomíná a ostatní na ni mají neutrální názor. „Paní učitelka v 1. třídě byla hodná. Tehdy jsem se do školy ještě těšil,“ odpověděl sedmnáctiletý Marek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pamatujete si na svůj první den ve škole?