Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pal’o Habera: Životopis o hudbě, filmu a SuperStar

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

26. 3. 2011

Paľo Habera je uznávaným zpěvákem a skladatelem, ať už vystupuje sólově nebo s Teamem. Zabrousil i do světa filmu či divadla, v těchto dnech o něm ovšem ponejvíce slyšíme v souvislosti s pátráním po další Superstar.

Zpěvák Pavol Habera, Zdroj: facebook. com

Pal’o Habera se narodil ve slovenském Brezně v roce 1962. Vystudoval ekonomii, ovšem už jako student prošel několika kapelami, dokonce i vojnu strávil z větší části na pódiu a s kytarou v ruce. Nebylo tedy žádné velké překvapení, když dal nakonec po promoci přednost hudbě.

Hvězda na obzoru

Nejvíce se proslavil jako frontman rockové skupiny Team, která se řadí k nejuznávanějším slovenským formacím. Team založili Dušan Antalík a Ivan Válek už v roce 1980, Habera se k nim připojil teprve o osm let později. Poté, co se rozpadla jeho předchozí skupina Avion. S novým charismatickým zpěvákem za mikrofonem se Teamu začalo dařit daleko lépe než předtím. Představili svůj debut Team I, na němž zazářil první velký hit Reklama na ticho.

Kariéru rozjel Team ve velkém stylu. Zanedlouho natočili druhou verzi debutové desky v esperantu a dostalo se jim příznivého přijetí v Anglii i Německu. Od té doby se drží na čelních místech slovenské hudební scény a v Čechách jsou také více než dobře etablováni. Za více než dvacetiletou kariéru se zapsali do našeho povědomí třeba písněmi Mám na teba chuť, Krátke lásky (sú tie najdlhšie) nebo Držím ti miesto.

Kromě nahrávání s Teamem vydal Habera několik sólových alb, na která přizval mimo jiné Davida Kollera nebo Petra Jandu. Úspěšný byl například jeho projekt Svet lásku má. Na této vánoční kolekci spojil síly pro změnu s Karlem Gottem a Petrem Dvorským. Objevil se i v muzikálech a zkusil štěstí i jako herec ve filmu Fontána pre Zuzanu 2. Z osobního života je o Haberovi známo, že žije s českou topmodelkou Danielou Peštovou.

V roce 2005 zasedl v porotě prvního ročníku soutěže Slovensko hľadá SuperStar. V nové roli se mu zřejmě zalíbilo, a tak jeho hodnocení vyslechlo ještě mnoho dalších soutěžících v druhém a třetím slovenském ročníku. Kromě toho se objevil v československé verzi pořadu v roce 2009, v níž zvítězil Martin Chodúr.

Jak televizní diváci vědí, finalisté SuperStar pokaždé nazpívají společnou píseň. Autorem těchto skladeb pro slovenské i československé favority byl právě Habera. I v českých rádiích zněla hymna prvního československého ročníku, Príbeh nekončí.

V porotě zastává Habera post mnohdy celkem ostrého kritika. Letos usedl do křesla pro porotce již popáté. Jeho kolegy se tentokrát stali rapper Rytmus, zpěvačka Helena Zeťová a textařka Gábina Osvaldová, která v této roli už také není žádným nováčkem. Česko Slovenskou SuperStar II jsme poprvé měli možnost vidět v televizi 20. února tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pal’o Habera: Životopis o hudbě, filmu a SuperStar