Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pálení čarodějnic. Poslední magická noc v dubnu!

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

30. 4. 2011

Poslední dubnovou noc se tradičně rozhoří ohně a vatry a pálí se čarodějnice. Ohně nás mají uchránit před zlými silami, které jsou v tuto noc údajně mocnější než obvykle. Kde se ale vzal zvyk pálení čarodějnic?

FOTO: Oheň má ochránit před tajemnými silami

Oheň má ochránit před tajemnými silami, Zdroj: sxc.hu

Pálení čarodějnic je zvyk, který se dochoval z pohanských dob. Noc ze 30. dubna na 1. května byla považována za magickou, tajemné síly údajně měly větší moc než jindy. Bývá také označována jako Filipojakubská noc podle apoštolů Filipa a Jakuba. S jejich osobami ale zvyky nemají nic společného, akorát se slaví den před jejich svátkem.

Beltine: bouřlivé oslavy příchodu jara

Pálení čarodějnic vychází z keltské mytologie. Svátek Beltine oslavoval příchod jara, tedy předěl mezi temnou a světlou částí roku. Tyto oslavy souvisely s ohněm a bohem Belenem.

Lidé zapalovali ohně, které očišťovaly od nečistých myšlenek, a celou noc se tančilo a zpívalo. Dochovaly se zprávy i o dalších zvycích, jako jsou očistné koupele nebo soutěže ve vyhazování zapálených košťat. Ohně v krbech se uhasily a zapálily se nové. Beltine byl ale také oslavou lásky, navíc tato noc patří údajně mezi nejplodnější. Děti počaté v tuto noc mají být navíc celý život šťastné.

Rej čarodějnic na sabatu

FOTO: Čarodějnice

Čarodějnice

O této noci se podle našich předků slétaly čarodějnice na sabat. To bylo pusté místo, kde probíhalo shromáždění, které údajně řídil ďábel. U nás se za taková místa považovala hora Plešivec nebo Petrovy kameny v Jeseníkách. Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, které jim umožnily létat na koštěti.

Ohně se zapalovaly jako ochrana před čarodějnicemi a obecně zlými silami. Oheň ale musel být čistý, takže se zapalovalo pouze dřevo. Do vzduchu se házela zapálená košťata, tak se údajně dala čarodějnice srazit k zemi.

Před zlými silami se dalo chránit i jinak než pomocí ohňů. Pomohlo také to, pokud u sebe člověk měl kapradí nebo svěcenou křídu. Zlo zahnalo i práskání bičem, střílení do vzduchu nebo rozbíjení hliněných hrnců. Také bylo potřeba uklidit hospodářství, kam pak lidé dávaly různé nástrahy, jako je pichlavé trní nebo vidle. Čarodějnice se píchla a prý odešla o dům dál.

30. duben, to není jen pálení čarodějnic

  • V noci se prý dají nalézt poklady, hledající u sebe ale musí mít kapradí jako ochranu před zlem.
  • I stavění májky nejspíš vychází z keltských tradic. Chlapci je staví u domů svobodných dívek a navíc bývá společná velká máj na návsi.
  • V některých krajích se místo čarodějnic upaluje Morana, pohanská bohyně smrti. Buď se upálí nebo utopí, často se hází z mostu.

Pálení čarodějnic je oblíbené i dnes, ale většina zvyků se už samozřejmě nedodržuje. Lidé se schází u táboráku a snad v každém městě je připraven nějaký doprovodný program a většinou i velká vatra. Přinášíme vám pár tipů na akce!

Čarodějnický program je tradicí na většině hradů zámků

  • Na zřícenině Lukov odstartuje pálení čarodějnic pohádkou ve 20 hodin, poté budou návštěvníci moci shlédnout ohňovou show a vystoupení šermířů.
  • Hrad Hartenberg ve vesničce Hřebeny nabídne pálení čarodějnic ve středověkém duchu. Program začíná už ve 14:00 hodin a na večer je připraven průvod.
  • Ve středověké krčmě v Dětenicích proběhne rej s čarodějnickými tanci a živou hudbou.
  • V Zoo Praha odpoledne proběhnou křtiny a v podvečer bude rej čarodějnic u ohně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pálení čarodějnic. Poslední magická noc v dubnu!