Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Palác Akropolis v Praze není jen hudební klub

Petra Duhajská

Petra Duhajská

1. 1. 2011

Palác Akropolis již dlouhou dobu patří k tradičním centrům pražského kulturního dění. Nabízí hudbu, výstavy, divadlo i filmy. Jeho historie sahá až do 20. let minulého století. A důkladné prozkoumání jeho výzdoby zabere člověku nemálo času.

FOTO: Palác Akropolis

Dnešní podoba Paláce Akropolis, Zdroj: archiv

„Centrum nezávislé kultury, které nabízí ojedinělé hudební, divadelní a výtvarné projekty.“ Tolik oficiální stránky Paláce Akropolis. Tento ambiciózní popis se jeho provozovatelé neustále snaží naplňovat i ve skutečnosti. A ambiciózní byly i plány architekta Rudolfa V. Svobody, který začal v březnu 1927 stavět na svém pozemku na rohu dnešních ulic Kubelíkovy a Víta Nejedlého monumentální dům s kavárnou a divadelním sálem.

Ach ta krize, ach ten komunismus…

Sál byl už od počátku koncipován víceúčelově, přestože k nainstalování moderní aparatury dovolující projekci na pevnou stěnu nakonec nedošlo. Palác samozřejmě z větší části tvořily byty. Ty obývali spíše lépe postavení občané. I přes velkou hospodářskou krizi fungovala Akropole ať už jako divadlo, nebo alespoň občasné kino až do roku 1948. Po únoru 1948 bylo divadlo definitivně uzavřeno (sloužilo jako sklad) a z restaurace se stala jídelna pro dělníky a důchodce.

FOTO: Velký sál Paláce Akropolis

Vyplatí se prohlédnout si velký sál pořádně

Kultuře se v Paláci Akropolis začalo znovu dařit až po roce 1991, kdy jej koupila nově vzniklá Žižkovská divadelní a hudební agentura a za pomoci Nadace Pražská pětka zprovoznila restauraci a pustila se do rozsáhlých rekonstrukcí sálu.

Od koncertů a DJů přes výstavy a divadelní představení až k filmu

Nyní na návštěvníky čeká důmyslně vyzdobený velký sál, který slouží jako dějiště koncertů, divadlo i prostor pro promítání, malá scéna, jež na konci každého týdne poskytuje možnost realizace zkušeným DJům (čekat se dá spíše klidnější hudební produkce), nejrůznějšími hudebními žánry žije i divadelní bar. Nezapomeňme na foyer neboli výstavní síň a kavárnu s hudebními nosiči a tričky na prodej a se zahrádkou.

FOTO: Výzdoba Paláce Akropolis

Výzdoba zblízka

Co se stylového složení hudebního programu Akropole týká, namístě jsou slova jako bohatý, rozmanitý, neotřelý. Své místo si zde najde tradiční hudba ze všech koutů světa (z minulých i budoucích koncertů například Amsterdam Klezmer Band, Tanya Tagaq, Besh o droM nebo Boris Malkovsky Trio), alternativa (Please the Trees, Republic of Two) i starý dobrý bigbít (Jasná Páka, Vltava, 5P).

Proč tedy zajít do Paláce Akropolis? Originální příjemná atmosféra, zajímavé výtvarné pojetí interiérů, pestrý kvalitní program… Co víc si přát?

Palác Akropolis

Kubelíkova 1548/27, Praha 3

Otevírací doba (restaurace):
Po – Čt 11 až 0:30 hodin
11 až 1:30 hodin
So – Ne 15 až 0:30 hodin
Tip na pití: Staropramen 10° – 22 korun

Hodnocení: 5*****

 

FOTO: restaurace Paláce Akropolis

Restaurace pro hladové a žíznivé návštěvníky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Palác Akropolis v Praze není jen hudební klub