Menu
TOPZINE.cz
Sport

Paintball: Boj na život a na smrt!

Redakce

Redakce

2. 6. 2009

Moderní, agresivní, skupinový a adrenalinový sport, který zažívá rychlý rozvoj. Základním předpokladem, jak uspět v této dynamické hře je mít rychlost, fyzickou kondici, sílu, taktické myšlení a také chladnou hlavu.

Paintball je moderní sportovní disciplína, která svou agresivitou a adrenalinovým vyžitím láká stále více a více zájemců. Je to sport, ke kterému je potřeba fyzická zdatnost spolu s uměním koncentrace a zachování si rozvahy.

Jde o týmový sport, kdy se snažíme zneškodnit protihráče zbraní, která střílí kuličky. Obal kuličky při zásahu cíle praskne a v okolí se rozlije barvivo. Náplň není jedovatá, je vodou rozpustná a biologicky nezávadná. Takto označený hráč je vyřazen. Při paintballu se klade velký důraz na bezpečnost. Hráči i rozhodčí musí povinně nosit speciální masku, která chrání obličej a oči.

První oficiální turnaj se konal v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA. Rozšířil se po Spojených státech a Kanadě. Následoval boom v Austrálii, západní Evropě a také například v Japonsku. Roku 1982 bylo otevřeno první paintballové hřiště v Rochestru, v New Yorku.

První zmínky o paintballu však pochází až z Austrálie. Pastevci ovcí si zjednodušovali značkování stád vzduchovými pistolemi. Pomocí nich vystřelovali kuličky naplněné nesmývatelným barvivem. První přestřelky se pravděpodobně odehráli mezi honáky ve Spojených státech. Dále následovalo využití paintballu v armádě. Stalo se, že byl paintball zařazen jako výcvik speciálních jednotek. Měl sloužit jako nácvik boje se střelnými zbraněmi. Až potom se o paintballu začalo mluvit jako o sportovní disciplíně.

V České republice se paintball hraje od roku 1992. Hlavní zásluhu na tom má provozovatel prvního paintballového hřiště, Boris Brown.

Paintball existuje v několika variantách. Jednotícím prvkem je však soupeření dvou týmů mezi sebou. Cíle, kterého chtějí týmy dosáhnout, se mohou lišit. Může jít například o získání nějakého fantu či o sestřelení všech členů nepřátelského družstva. Počet hráčů je libovolný, většinou závisí na velikosti hrací plochy. Každá hra má svůj časový limit, obvykle pět až deset minut. Tato doba závisí na konkrétním množství hráčů a velikosti hracího pole.

Mezi nejběžnější formy paintballu patří rozdělení na:

·    SPORTOVNÍ PAINTBALL

Jde o variantu, která se odehrává na speciálních nafukovacích hřištích. Sportovní verze paintballu je agresivnější a rychlejší než military paintball.

·    MILITARY PAINTBALL

Jde o jakousi „hru na vojáky“. Military paintball se hraje v přírodě nebo třeba v opuštěných budovách. Tahle verze paintballu se bere jako napodobení boje.

Paintball je svou minulostí spjat s vojenským výcvikem, stejně jako například judo nebo šerm. I přesto je v dnešní době považován při dodržování základních bezpečnostních předpisů za velmi bezpečný sport. Paintball prošel vývojem jako jiné sportovní disciplíny, ale stále dokáže nabídnout nové zážitky a napětí.

Sledujte dál Topzine.cz. Už brzy vám ukážeme nejlepší hřiště v ČR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paintball: Boj na život a na smrt!