Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Paganfest 2011 v Praze: Korpiklaani, Moonsorrow nebo Unleashed

Paganfest je v metalovém světě poměrně známý útvar, který se rozhodně nenarodil včera. Naopak. V minulém roce přivítal velmi slavná a zvučná jména, čímž na sebe připoutal pozornost většiny vyznavačů této netradiční metalové odnože. Pro zajímavost byla hostem třeba skupina Eluveitie, Finntroll nebo ruská Arkona. A letos je seznam jmen opět poutavý.

Korpiklaani vystoupí na pražském Paganfestu 2011, Zdroj: archiv skupiny

Ani v letošním roce, kdy se projekt Paganfest znovu chystá do světa, není o zvučná a známá jména nouze. V rámci projektu přislíbili účast finští Korpiklaani nebo skupiny Unleashed, Arafel, Varg či Moonsorrow a my tak budeme mít jedinečnou možnost vidět všechny tyto kapely pohromadě na pódiu v pražském Abatonu.

Těšit se můžeme také na speciální hosty ze Švýcarska nebo Nizozemí, kteří v rámci koncertních šňůr v některých městech vystoupí společně s potvrzenými skupinami. K už tak pořádné dávce kvalitní muziky tím pádem přibývá ještě Eluveitie nebo nizozemští Heidevolk. Zatím však není zcela jasné, zda speciální hosté poctí svou návštěvou také Českou republiku.

Hlavním tahounem celé akce se v letošním roce zdá být finský Lesní klan. Tak totiž zní doslovný překlad názvu Korpiklaani, který si zvolila skupina pocházející z malého městečka Lahti. Vznikla v roce 1993 a začala vystupovat tehdy ještě pod názvem Shaman. Ten byl později vyměněn za dnešní název Korpiklaani, a to především proto, že v té době vystupovala na druhé straně země jistá skupina Shaaman, kterou jsme jen tak mimochodem měli i my možnost vidět na jednom z minulých ročníků Masters of Rock.

Moonsorrow se představí po boku jiných slavných kolegů z žánru, Zdroj: archiv skupiny

Od doby vzniku Korpiklaanů skupina zůstává věrná původním inspiracím v krásách finské a laponské přírody, unést se nechává také mýty Finů a Sámů a v neposlední řadě stále rozšiřuje své alkoholové písně. Mimo té zvané Beer Beer již můžeme v diskografii najít třeba song Vodka nebo píseň Tequila, která spatřila světlo světa teprve nedávno, a to zároveň s posledním (už sedmým!) albem Ukon Wacka. Album vychází právě v těchto dnech!

A co by to bylo za festiválek, kdyby skupina vystupovala sama? Zřejmě z tohoto a mnoha dalších pochopitelných důvodů organizátoři line-up doplnili dalšími neméně slavnými pagan, folk i viking metalovými seskupeními. Společně s Korpiklaani se tak v Praze dočkáme také vystoupení švédských vikingských death metalistů Unleashed, folk metalistů z Helsinek Moonsorrow i vlků z kmene Varg.

Vstupenky koupíte za 590 korun on-line zde

Sestavu dále doprovází folk black metaloví Arafel, jenž v prvních únorových dnech přišli s novým dílkem For Battles Once Fought (2011). Celou scénu ještě doplní Kivimetsan Druidi rovněž z Finska, kteří zároveň celý Paganfest 2011 v Praze odstartují.

Paganfest 2011 nám představí v tomto pořadí Kivimetsän Druidi, Arafel, Varg, Moonsorrow, Unleashed a na závěr Korpiklaani.  Celá akce propukne v sobotu 20. března ve čtvrt na sedm večer. Skončí pak někdy kolem půlnoci.  V současné době jsou lístky k dostání za cenu 590 Kč a koupíte je on-line zde. Vstup do Abatonu bude možný od půl šesté.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paganfest 2011 v Praze: Korpiklaani, Moonsorrow nebo Unleashed