Menu
TOPZINE.cz
Sport

Paddleboarding na stojáka a na kolenou. V čem se liší?

Paddleboarding je stále oblíbenějším vodním sportem, který vyniká svou variabilitou. Na prkně můžete absolvovat intenzivní trénink, stejně tak jako pohodovou relaxační projížďku. Z toho plynou i varianty, jakými na prkně stojíme.

Na stojáka, nebo na kolenou?

Při relaxaci můžete na prkně také sedět nebo ležet. Při pádlování ale máte na výběr ze dvou způsobů postoje. Sami jste si jistě všimli, že někdo na prkně stojí a někdo klečí na kolenou. Proč někdo volí jeden či druhý styl a jaké jsou v nich rozdíly?

Na kolenou se obvykle začíná

Na kolenou absolvují své první „krůčky“ především ti, kteří mají z paddleboardu patřičný respekt a bojí se pádu do vody. Pocitově totiž nabízí poloha na kolenou větší stabilitu a menší riziko převržení. Je to logické, neboť výrazně snížíte své těžiště, a tedy riziko, že se kvůli chybnému pohybu paddleboard nekontrolovaně rozhoupe.

Na kolenou je také dobré vyjet od břehu s mělkou vodou, kde by pád z postoje mohl být nebezpečný a nepříjemný. Takto často vyrážejí na vodu i zkušenější jedinci.

Není to s tou stabilitou trochu jinak?

Ačkoli díky sníženému těžišti nabízí začátečníkům pozice na kolenou větší stabilitu, v případě pokročilých a fyzicky zdatných jedinců je již vnímání trochu jiné.

Odmyslete si paddleboard a představte si chůzi po kolenou na podlaze. Budete nemotorní a často téměř spadnete. A totéž vlastně platí i pro paddleboard. Naše tělo dokáže na chodidlech mnohem lépe balancovat. Jakmile se tedy s paddleboardingem a vodou trochu seznámíte, pozice „na stojáka“ pro vás bude mnohem přirozenější a budete ji vnímat jako stabilnější. Na kolena se tak budete uchylovat pouze v případě velkých vln (třeba od projíždějící lodě), kdy je snížení těžiště nejlepším řešením.

Fyzická náročnost

Při pádlování vestoje se zapojuje celé tělo, doslova každý sval. Mnohem více musíme pracovat na tom, abychom udrželi stabilitu a nedošlo k rozkolísání prkna. Proto bývá pádlování vestoje fyzicky náročnější a únavnější. Cítíte-li, že vám docházejí síly, nejlepším řešením je krátká relaxace v podobě pokleknutí.

Výhled a přehled o situaci

Zejména na řekách, přehradách nebo u pobřeží, či dokonce v lodním provozu musíte udržovat zvýšenou pozornost, abyste se s paddleboardem nedostali do rizikové situace. To je mnohem snazší vestoje, kdy mnohem lépe vidíte kolem sebe, navíc se můžete mnohem snáze ohlédnout, nebo dokonce otočit. Prkno je také ze stoje zpravidla lépe ovladatelné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paddleboarding na stojáka a na kolenou. V čem se liší?