Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pablo Picasso inspiruje více než sto let. Jeho vliv na Británii je k vidění v Londýně

Redakce

Redakce

15. 2. 2012

OBR: Picasso, Three Dancers 1925Tate Britain si pro jarní expozici zvolila za téma inspiraci moderní britské umělecké tvorby světovým velikánem Pablem Picassem. Výsledkem je dnes začínající výstava s prostým a všeříkajícím názvem Picasso and Modern British Art.

OBR: Picasso, Three Dancers 1925

Jeden z obrazů, které budou k vidění na právě začínající výstavě. Zdroj: tate.org.uk

Tvorba španělského malíře Pabla Picassa, pracujícího však převážně v Paříži, zasahuje období téměř celé první poloviny 20. století. Intelektuální a umělecké prostředí Paříže ho inspirovalo až k definování vlastního způsobu malířského projevu a společně s Georgesem Braquem je považován za zakladatele kubismu.

Nový způsob zobrazování vyznačující se rozpadem kompozice, deformací tvarů, lhostejností k perspektivě a odpoutáním se od viděné reality k subjektivním dojmům ze zobrazované skutečnosti zaujal celý svět, a Picasso se již za svého života stal ceněným, uznávaným a populárním umělcem.

Picasso jako inspirace

Jeho vliv na moderní výtvarnou tvorbu v Evropě je tedy pochopitelný. Stačí se podívat jen na náš český kubismus, který je toho nesporným důkazem. Díky cestám českých umělců do Paříže a zásluhou sběratele Vincence Kramáře se s pařížskou kubistickou tvorbou mohli seznámit takové osobnosti jako Emil Filla, Bohumil Kubišta, Otto Gutfreund či Josef Čapek.

OBR: Picasso, Still Life with Mandolin 1924

Typickým projevem kubismu je rozpad kompozice.

Kontinentální kubismus se z evropského uměleckého centra Paříže dostal i na konzervativní britské ostrovy. Sám Picasso navštívil Británii dvakrát a byl jí uchvácen. To se však nedá říci o Britech. Dlouhá léta byl pro ně španělský malíř spíše nepochopenou kuriozitou a sklízel posměch. Obliba Picassa přicházela postupně a plně propukla až v roce 1960 po jeho úspěšné retrospektivní výstavě v Tate. Po ní se mu dostalo obdivu dokonce i královny Alžběty.

Picasso v Tate podruhé

Kurátoři zpracovali téma chronologicky od Picassovy návštěvy Londýna v roce 1919, kdy zde pracoval na návrhu scény a kostýmů pro baletní představení, přes snahu o kritické zhodnocení jeho poválečných politických názorů, až po již zmiňovanou výstavu v roce 1960. Na těchto několika meznících je nastíněn příběh toho, jak se umění britského království stalo moderním.

OBR: Lewis, Tyros 1920-1921

Picasso inspiroval také Wyndhama Lewise. Zdroj: nationalgalleries.org

Expozice slibuje přes 60 obrazů od Picassa a přes 90 dalších děl od jeho 7 největších britských obdivovatelů –  Duncana Granta, Wyndhama Lewise, Bena Nicholsona, Henryho Moora, Francise Bacona, Grahama Sutherlanda a Davida Hockneyho. Lákadlem je i to, že na výstavě bude poprvé vystaven Picassův portrét scénografa Vladimira Polunina, se kterým spolupracoval při první londýnské návštěvě v roce 1919.

Vzhledem k tomu, že většina ze sedmi britských autorů, jejichž díla jsou na výstavě zastoupena, nebyla původně kubistickými malíři (či v případě Henryho Moora sochaři), ale jejich tématy byla například krajinomalba či portrét, hledání Picassova vlivu v jejich tvorbě bude pro návštěvníky jistě objevným zážitkem.

Po Tate Britain se expozice přesune do Scottish National Gallery of Modern Art v Edinburghu.

Picasso and Modern British Art

15. února – 15. července 2012

Kurátor: Chris Stephens

Otevírací doba: denně 10.00-18.00

Vstupné: £14/£12.20

tate.org.uk

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pablo Picasso inspiruje více než sto let. Jeho vliv na Británii je k vidění v Londýně