Menu
TOPZINE.cz
Recenze hudebních CD a DVD

Ozzy Osbourne se na své desáté sólové desce Scream obrodil a představil nového kytaristu

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

9. 10. 2010

Král metalu a hardrocku se chvástal návratem ke zvuku Black Sabbath a novým větrem v plachtách v podobě kytaristy Guse G. Ne všechny ambice ale byly naplněny.

Ozzy Osbourne, Zdroj: ozzy.com

Ozzyho jste letos mohli vidět na Řípfestu 2010, kde mimo jiné představoval i svůj nejnovější počin Scream. Úvodem recenze mohu prozradit, že si tímto svým počinem Ozzy Osbourne rozhodně neutrhne žádnou ostudu. Jako další řadovka v Ozzyho repertoáru však nijak zvlášť nezazáří a rozhodně se již pravděpodobně nestane prodejním hitem jako například album No more Tears.

Nech to chcípnout neboli Gus G. na scénu

Hned první rozehřívací song Let It Die rozproudí řádně krev v žilách. Vynikající nástup zde předvedl nový kytarista Gus G. Ozzy si rozhodně umí vybírat hudebníky. Co už mu ale tolik nejde, to je zpěv. Však již jeho Veličenstvo není nejmladší, nějaké ty netopýří hlavy už mu hrdlem prošly a na hlase je to znát. V celém albu je ve vyšších polohách již znát lehké sípání, což řeší pomocí techniky.

Pilotní song Let Me Hear You Scream je naprosto jasná koncertová vypalovačka. Hudební kuchařka velí hudebníkům vždy na album vecpat alespoň jednu jasnou koncertovku, minimálně dva skvosty pro kritiky, pár mainstreamovek a vatu pro prodloužení stopáže.

Pro přehlednost tedy skočím hned k sedmému tracku s názvem Fearless. Tato roken’n’rollová koncertovka je totiž dalším skvělým adeptem na vyřvávání na koncertech. Už jenom text refrénu svádí ke frenetickému ječení v kotli.

Nenech nás čekat Ježíši!

Jednoznačně nejlepší písní alba je ale Diggin‘ Me Down. Pozvolný začátek s akustickou kytarou se po první minutě promění v postapokalyptickou řežbu ve stylu Black Sabbath podtrženou Ozzyho heretickým voláním: „C’mon Jesus don‘t keep us waiting for you!“

Průměrnými lze nazvat songy Soul Sucker, Crucify a Latimer’s Mercy. Zatímco Soul Sucker prvních pět sekund zní jak vystřižený z raných Black Sabbath, tak Crucify padá do obyčejného mainstreamu. Latimer’s mercy má potenciál ve své neskutečné váze. Při jejím poslechu máte pocit, že po vás přejíždí tank. Bohužel slabší refrén tento potenciál zabíjí.

Huhuhůůů!

Jediná balada na albu – osmý track s názvem Time se navzdory Ozzyho snaze opravdu nepovedl. Počáteční unylé „huhuhůůů“ zní jak od Justina Biebera, což zcela zřejmě neměl být účel. Nuda střídá nudu a nezachraňuje to ani poměrně povedený, nicméně ničím nepřekvapující refrén. Ozzy tuto píseň konečně pohřbívá v třetí minutě další dávkou otravného „huhuhůůů“.

Celkově se Ozzymu album rozhodně povedlo. Nejde o žádný vrchol jeho tvorby, ale žádného fanouška rozhodně neurazí. Je ale pravda, že se Mistr mohl předvést v trochu lepším světle. Hudebně komplikovanější hardrockové polohy by mu dle mého názory seděly trochu více.

Ozzy Osbourne – Scream

Vydáno: 21. června 2010
Celkový čas: 49:06
Skladby: Let It Die, Let Me Hear You Scream, Soul Sucker, Life Won’t Wait, Diggin‘ Me Down, Crucify, Fearless, Time, I Want It More, Latimer’s Mercy, I Love You All
Vydal: Sony Music Entertainment

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ozzy Osbourne se na své desáté sólové desce Scream obrodil a představil nového kytaristu