Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Oživte zašlou slávu hradu Veveří

Eva Chytková

Eva Chytková

7. 9. 2010

Veveří má devět věží a kdo tomu nevěří, ať tam běží… Ano, obsah říkanky jasně napovídá, že hrad Veveří patří k nejrozsáhleším hradům v České republice a dnes doslova vstává z popela.

Hrad Veveří

Hrad Veveří, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Hrad Veveří, některými nazýván moravský Karlštejn, se nachází nedaleko Brna a tyčí se nad Brněnskou přehradou. Nejkrásnější pohled na stavbu poskytuje právě výhled z vyjížďkového parníku na přehradě. S hradem je neodmyslitelně spojena jeho velikost a věžatost. Věží má opravdu několik, dokonce se mluví o tom, že jich není devět, ale dvanáct.

Historie hradu

Hrad byl podle pověsti založen moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským již v 11. století, ale první dochovaná zmínka o něm je z roku 1213. Během dlouhých let měl různé funkce a byl postupně rozšiřován. Za obléhání města Brna Švédy za třicetileté války byl hrad také v nebezpečí, ale nikdy nebyl dobyt. V 18. a 19. století byl mnohokrát přestavěn a využíván jako lovecký zámeček. Za první republiky byl zestátněn a dokonce zde hostil Winstona Churchila na jeho svatební cestě. Dnes je opět přístupný veřejnosti a jsou také přístupny prohlídkové trasy.

Legendy a zajímavosti

Podle jedné z legend byl na hradu Veveří uschován velký templářský poklad. Z pohledu dnešních historiků je však tato domněnka mylná, protože hradní komplex nikdy templářům nepatřil. Jak ale Veveří dostalo svůj název? Kdo jednoduše pomyslel na veverky, nebyl daleko od pravdy. Legenda vypráví o jeho zakladateli, který se v místních lesech ztratil a usnul. Probudil ho štěkot jeho psů. Ti neštekali na nepřítele, ale na houf veverek. A přeně podle tohoto zážitku Konrád svůj nový hrad nazval.

Hrad Veveří

Hrad Veveří, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Fénix, který vstal  z popela

Pozornosti mnoha turistů však v minulosti unikal, protože za dlouhá léta své existence utrpěl těžké rány. Nejen ty pravé historické bitvy a dobývání, které se mu víceméně podařilo ustát, ale století moderní, dvacáté, ho poznamenalo nejvíce. Tou první bylo obsazení hradu německými vojsky a poté následné poškození při bojích mezi Němci a vojsky sovětské armády. V padesátých letech přišla další rána ve formě přestavby hradu na učiliště a závodní školu a tím posledním tvrdým soustem pro hrad byla přestavba na studentské kongresové centrum, která nebyla naštěstí dokončena. Rekonstrukce začala v roce 2000, kdy byly opraveny střechy. Následovala oprava fasády, místností a na rok 2010 se chystá renovace hradního mostu.

Tradiční akce na Vevěří

Nejtypičtější akcí na Veveří je letní festival Lughnasadh. Letos proběhl již šestý ročník oslav keltského svátku žní. Další akcí, kterou hrad láká je Veverské hradní vinobraní a tradiční Hradologie.

Veveří Lughnasadh

Festival Lughnasadh na Veveří, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Otevírací doba hradu:

duben a říjen   9:00-16:00

květen až září   9:00-17:00

(pokud na pondělí připadá státní svátek, je hrad otevřen a zavírací den se přesouvá na úterý)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oživte zašlou slávu hradu Veveří