Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Ovidius v proměnách – říše Flóry

Redakce

Redakce

25. 4. 2010

Šternberský palác je jedna z mála galerií, která je většinou prázdná a turisty dost přehlížená. To je opravdu veliká škoda, jelikož zde najdeme sbírku starého umění od antiky až po závěr baroka.  V tomto paláci je od 13. dubna do 11. července k vidění grafický kabinet „Ovidius v proměnách – říše Flóry“.

Zdroj: Národní galerie v Praze

Zdroj: Národní galerie v Praze

Tento grafický kabinet volně navazuje na kabinet, který se konal ve Schwarzenberském paláci na jaře roku 2009. Ovidiovy Proměny se zabývají přeměnou člověka ve zvíře, rostlinu či věc a jsou vždy vyústěním vášnivé lásky pohanských bohů. Kniha není zajímavá tím, čím se zabývá (tématem proměn se zabývala v jeho době spousta autorů), ale spíše tím, že se na ni nezapomnělo ani po nástupu křesťanství.

Společným tématem jsou Ovidiovy Proměny

Všechny grafiky mají společné téma, a to nejenom Ovidiovy Proměny, ale také typ proměn. Metamorfóza je zde zobrazena z člověka v rostlinu. Toto téma je velice zajímavé, jelikož většina umělců lpí spíše k přeměně ve zvíře, což je jistě dramatičtější. Grafiky pocházejí z dílen umělců, kteří už nejsou všeobecně známí, ale ve své době patřili ke slavným a hojně napodobovaným grafikům. Jedná se o lepty a mědiryty grafiků Baura, Waterlooa či Jeana Lepautra, který je jedním z nejlepších francouzských grafiků a tématem Ovidia se zabýval velice často.

Zdroj: Národní galerie v Praze

Zdroj: Národní galerie v Praze

Ovidius by potřeboval více prostoru

Pokud se rozhodnete výstavu navštívit, nezapomeňte se zeptat v pokladně, kde ji najdete. Není to totiž nic lehkého. Jedná se o grafický kabinet, který se nachází vedle Dürerovy Růžencové slavnosti, a kvůli citlivosti děl se rozsvítí pouze, pokud někdo vstoupí dovnitř. Je opravdu malinká a děl se do ní vešlo pouze osm, což je škoda. Určitě by stálo zato věnovat Ovidiovi více prostoru.

I přesto je výstava velice zajímavá a pro milovníky grafiky tematicky působivá. Možná dokonce i navodí touhu Ovidiovy Proměny přečíst. Je možné navštívit také komentovanou prohlídku s kurátorem této výstavy, panem Daliborem Lešovským, která se uskuteční 5. května od 15.30 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ovidius v proměnách – říše Flóry