Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Otevření nové cyklostezky Baťův kanál na východní Moravě je na spadnutí

Redakce

Redakce

22. 4. 2010

Baťův kanál 1V sobotu 24. dubna 2010 při příležitosti oslav Dne Země  bude slavnostně otevřena nová cyklostezka Baťův kanál. Již v minulosti se toto  pozoruhodné místo řadilo mezi nejoblíbenější turistické cíle východní Moravy. Nová cyklostezka byla postupně budována  několik let podél břehu kanálu a v současné době vede z Kroměříže do Hodonína v  celkové délce 80 km.

Cyklostezka Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Cyklostezka Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Něco málo z historie

Výstavba kanálu proběhla v letech 1934-38. Investorem byla firma Baťa. Kromě realizace starého snu o propojení evropských veletoků se jednalo o přepravu lignitu z dolu v Ratíškovicích do továren a tepláren v Otrokovicích.

Trochu technických dat

Kanál je v současnosti využíván jako turistická vodní cesta, nákladní plavba zde nefunguje. Kanál je splavný v délce 60 kilometrů z Kroměříže do Hodonína, z čehož 26 km vede korytem řeky Moravy a zbytek umělým kanálem. Rozdíl výšek na této vodní cestě vyrovnává 13 plavebních komor. Hloubka kanálu je průměrně 1,5 metru a šířka pak metrů 12.  Na cestě je celkem 50 mostů a mnohé z nich jsou unikátní technickou památkou, které určitě stojí za to navštívit.

Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Čím je cyklostezka lákavá?

Cyklostezka je z větší části pokryta asfaltem, takže může být využita nejen cyklisty, ale také milovníky in-linů a je vhodná též pro pěší turistiku. Protože je cyklostezka vedena zcela mimo automobilový provoz, stala se jednou  z nejbezpečnějších  v Čechách vůbec. Pouze u Kvasic, Bělova a Pahrbku u Napajedel je kratší úsek vedený po silnici, ale i tyto úseky ještě čekají na brzké dokončení.

Lužní příroda, ptačí rezervace, slovácké víno, vinné sklepy, historická města, naučné stezky i ojedinělé technické památky to všechno je možné objevit při cestě Baťovým kanálem. Zejména pro rodiny s malými dětmi je dobré zdůraznit, že na stezce se překonává jen minimální výškové převýšení a terén je celkově hodně přehledný.

Cyklisti Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Cyklisti Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Další možnosti výletů

Pro ty, co upřednostňují aktivní způsob dovolené se nabízí hned několik možností jak svoji dovolenou v blízkosti Baťova  kanálu prožít k plné spokojenosti celé rodiny nebo všech členů party. Je možné naplánovat vícedenní pobyt na hausbótech s možností přepravy kol a pak si nakombinovat trasy a etapy dle vlastních přání. Půjčovny motorových lodí jsou ve Spytihněvi, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici, Sudoměřicích a Hodoníně.

Terénem pro náročné i do vinného sklípku

Pro ty, kteří potřebují trochu náročnější terén je možné si vybrat další etapu z jedné cyklostezek, které se nachází v nedalekých Chřibech a Bílých Karpatech. Pro milovníky moravského vína bude asi lákavější napojit se na síť Moravských vinařských cyklostezek.

Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

Baťův kanál, Zdroj: Centrála Východní Moravy

V nejbližším okolí se nachází tyto památky, které lze navštívit: zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích, Petrově-Plžích, skanzen ve Strážnici a Uherském Hradišti. Chybějící tekutiny a energii doplníte na březích kanálu v mnoha hospůdkách a stáncích s občerstvením a dokonce v přístavištích jsou k dohledání i sociální zařízení.

Související články:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otevření nové cyklostezky Baťův kanál na východní Moravě je na spadnutí