Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Otáčivé hlediště zahájilo novou sezónu. Připravilo Třeštila a Carmen

Hana Švarcová

Hana Švarcová

20. 6. 2013

Navzdory tomu, že se divadelní sezóna 2012/2013 pomalu chýlí ke svému konci, nemusí divadelní diváci smutnit. Divadla otevírají letní scény. Své brány otevírá také divácky oblíbené a hojně vyhledávané Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

Pro letní sezónu 2013 připravilo Jihočeské divadlo čtyři premiérové inscenace. Zahájí ji inscenací Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu. Režie se ujal Břetislav Rychlík, pro nějž to bude již druhá spolupráce s Jihočeským divadlem. Břetislav Rychlík se jihočeskému publiku představil roku 2011 jako režisér inscenace Rok na vsi bratrů Mrštíků.

Hru Alpský král a nelida uváděnou v Českém Krumlově pod názvem Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu napsal rakouský dramatik Ferdinand Raimund roku 1828. Raimund je považován za představitele vídeňského lidového divadla. Děj hry se opírá o tradiční misantropické téma, které vrcholí hrdinovým prozřením a polepšením. Romanticko-komická kouzelná pohádka o Králi duchů a Třeštilovi nabízí plno komických situací, zvratů, převleků, záměn, kouzel a hudby.

Hlavní role Třeštila a Astragaluse ztvární Roman Nevěčný a Ondřej Veselý.

FOTO: Inscenaci Alpský král uvádí Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

Král duchů a Třeštil zahájí letní sezónu na Otáčivém hledišti. Zdroj: Petr Neubert, Jihočeské divadlo

Soubor Malého divadla nastudoval inscenaci Pták Ohnivák a lišák Zorro autora Zdeňka Jecelína. Inscenace ukáže, jak blízko k sobě mají slovanská pohádka s mexickou a karibskou mytologií. Komediální akční loutkový příběh doprovázený živou hudbou je určen pro celou rodinu.

Soubor opery Jihočeského divadla připravil muzikál Divotvorný hrnec, vůbec první zámořský muzikál uvedený v Čechách. Divotvorný hrnec napsalo trio autorů Burton Lane, E. Y. Harburg a Fred Saidy. Adaptaci Jiřího Voskovce a Jana Wericha převzal Josef Průdek, aby ji mohl uvést na otáčivém hledišti. V hlavních rolích Káči a Woodyho se představí hvězdy současného muzikálu Radka Fišarová a Jan Kříž v alternaci s Ivou Hošpesovou a Ondřejem Veselým.

Poslední letní premiérou na Otáčivém hledišti bude Bizetova Carmen. Režie a choreografie se ujal umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Attila Egerházi.

FOTO: Otáčivé hlediště

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je světovým unikátem. Zdroj: OHČK

Do repertoáru Otáčivého hlediště se pro léto 2013 dostaly také inscenace uvedené v minulých letech. V první polovině srpna ovládne českokrumlovskou zámeckou zahradu Oldřich Vízner v inscenaci Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Na samém konci prázdnin se diváci v komedii Dekameron přesvědčí, jak lze s vtipem a hravostí překonávat nepříznivé rány osudu v morem zmítané Florencii.

Na scénu Otáčivého hlediště se po roce vrací také opera Rigoletto Giuseppa Verdiho v režii Jany Kališové. Jihočeský Rigoletto byl oceněn na festivalu Opera 2013 hned dvakrát. Na festivalu hudebního divadla získal Rigoletto Cenu diváků za nejlepší inscenaci. Libušku, čestnou festivalovou cenu, si odnesla také Jana Šrejma Kačírková za interpretaci Gildy.

Program Otáčivého hlediště v Českém Krumlově

6. – 23. června Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu

15. června – 24. srpna Pták Ohnivák a lišák Zorro

26. června – 15. července Divotvorný hrnec

18. – 21. července Carmen

25. – 31. července Rigoletto

2. – 4. srpna Romeo a Julie

6. – 17. srpna Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em)

21. srpna – 7. září Dekameron

Ceny vstupenek: 150–900 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otáčivé hlediště zahájilo novou sezónu. Připravilo Třeštila a Carmen