Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Ostravská galerie láká na novou výstavu. Projděte se krajinami různých druhů

Redakce

Redakce

29. 6. 2012

OBR: Jan Zrzavý - Stromy, 1907V Galerii výtvarného umění v Ostravě začala nedávno výstava, zachycující různé podoby krajinomalby u nás. Potrvá až do poloviny září.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/napric-krajinou-gvuo/]

Historie krajiny jakožto ústředního motivu výtvarného umění se datuje od sedmnáctého století a mnoha generacím malířů již poskytla vděčný námět či inspiraci pro jejich dílo. Za uplynulá staletí si stihla projít nesčetnými zobrazeními, idylickými obrazy lesů a luk počínaje a kompozicemi abstraktních tvarů konče, kdy se člověk odvrátil od vnějšího světa a ponořil se do hlubin své duše, aby zpodobnil na plátně krajinu, existující pouze v jeho mysli.

Výstava s názvem Napříč krajinou vzdává hold tradici krajinomalby nejen tak, jak ji známe a jak si nejspíš každý představujeme, ale také té imaginární, snové či pocitové. Od 15. června do 16. září tak mají návštěvníci Domu umění možnost zhlédnout díla rozličných umělců, kteří se ve svých pracích tématu krajiny nějakým způsobem dotkli.

FOTO: Fotka z vernisáže Napříč krajinou

Návštěvníci na vernisáži výstavy Napříč krajinou. Foto: Vladimír Šulc, GVUO

Těmi mohou být malíři známí a uznávaní, jako například Jan Zrzavý, Jiří John, Antonín Chitussi nebo Antonín Slavíček i umělci spíše regionálního významu jako je Ferdiš Duša nebo Ivan Ouhel.

Fakt, že je expozice zaměřená pouze na domácí tvorbu z důvodu malé kapacity výstavních prostorů galerie, však rozhodně nevylučuje možnost „výletů“ i do ciziny. V duchu poutí Karla Hynka Máchy se může divák toulat očima sceneriemi, které oslavují krásu české přírody, a z nich se plynule přesunout do krajin Francie, Korutan nebo Cejlonu.

FOTO: Návštěvníci na vernisáži Napříč krajinou

Návštěvníci zkoumají popisky, které přibližují život autora obrazu.

Pro větší přehlednost rozdělili kurátoři obrazy do šesti tematických bloků. Milovníci harmonických impresionistických scenerií, strohých moderních linií nebo vyznavači surrealismu – ti všichni si tady přijdou na své. Jeden blok se zabývá konfrontací prostředí venkova a města, jiný, jak už bylo řečeno, vás přenese do exotických dálav v barevných a veselých vzpomínkách malířů.

Předtím tedy, než se sami vydáte na prázdninové dovolené, projděte se výstavou a vyzkoušejte trošku „výtvarné turistiky“. Oproti té skutečné totiž není tolik náročná na obsah vaší peněženky. A pokud se rozhodnete navštívit galerii v neděli, nebude vás stát ani korunu.

Napříč krajinou – Duša, Filla, Kupka, Navrátil, Slavíček, Zrzavý

Galerie výtvarného umění v Ostravě

15. 6. – 16. 9. 2012

Kurátoři: Jiří Jůza, Gabriela Pelikánová

Otevírací doba: Úterý až neděle, 10.00 – 18.00 h

Vstupné: 20/10 Kč (na samostatnou výstavu), v neděli volný vstup

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ostravská galerie láká na novou výstavu. Projděte se krajinami různých druhů