Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ostrava byla svědkem lásky Marguerity a Armanda

Eva Síčová

Eva Síčová

7. 12. 2010

FOTO: Tomáš Novotný, Eva Zbrožková v muzikálu MargueritaCelosvětová premiéra přepracovaného muzikálu Marguerita proběhla v Ostravě, kterou si autoři Alain Boublil a Michel Legrand osobně vybrali. Divadlo Jiřího Myrona se tak stalo svědkem staronového počinu otců významných děl jako jsou Les Misérables či Miss Saigon. Vzhledem k návštěvnosti těchto představení se předpokládalo, že i Marguerita bude následovat ve výčtu úspěšných muzikálových dětí z lůna Boublil/Legrand.

FOTO: Tomáš Novotný, Eva Zbrožková v muzikálu Marguerita

Armand a Marguerita Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské

Tragický milostný příběh zasazený do Paříže zasažené druhou světovou válkou působí jako adaptace na jiná již slavná divadelní díla. Příběh vás ničím nepřekvapí. Milostné vzplanutí známé zpěvačky a chudého židovského hudebníka nenabízí originalitu ani napětí.

I přesto, že je příběh inspirován románem Alexandra Dumase Dáma s kaméliemi, místy se dějová linie spíše podobá slavnějšímu předchůdci Le Misérables a to bohužel i s nápady, které jej činili zajímavým a osobitým. Nejvýrazněji to poznáte při trojzpěvu skladby Zde mě máš hlavních milenců Marguerity a Armanda a tajně zamilované Annette, která je nápadně podobná písni Už Vás dávno znám. Autoři se možná mnohem více měli držet samotné předlohy francouzského spisovatele a tím by se vyhnuli srovnávání, které je v tomto případě nevyhnutelné.

FOTO: Muzikál Marguerita, Tomáš Novotný

Tomáš Novotný

Margueritě propůjčila hlas talentovaná herečka a zpěvačka Eva Zbrožková. Příběhem slavné zpěvačky ovlivněné zakázanou láskou vás provází od veselých skladeb až po smutné pasáže příběhu svým sametovým hlasem i elegantním hereckým talentem. Mileneckou dvojici doplňuje Tomáš Novotný, jenž se nerozvážně vrhá do rozbouřeného moře vášně a přitom ignoruje fakt, že je společensky nepřijatelný v nacisticky okupované Paříži.

FOTO: Eva Zbrožková v roli Marguerity

Eva Zbrožková v roli Marguerity

Muzikál je specifický hlavně množstvím scén, které nás vždy zavedou autenticky na místo dění. Pódium je doplněno také o průhlednou oponu s obrazem Paříže, která vás vtáhne do francouzské metropole netradičním způsobem. Přispějí k tomu také dobové kostýmy, kterých je na scéně stejně jako herců mnoho.

Za výkony hlavních postav, díky kterým je radost představení vidět, velmi pokulhávají taneční vstupy. Choreografie je velmi průměrná, což je možná důsledek toho, že hlavním žánrem je zde zpěv, ale nedotažení tanečních čísel může být rušivým elementem v celkovém dojmu.

FOTO: Eva Zbrožková a Tomáš Novotný v muzikálu Marguerita

Eva Zbrožková a Tomáš Novotný

Ještě bych si dovolila jedno srovnání se slavným muzikálem Les Misérables. Zde si autoři velmi vyhráli a rozpracovali všechny figury tak dokonale, že se mnoha divákům stále vracejí v paměti, ať už jde o záporné či kladné lidské duše. Naopak v Margueritě jsou všechny osoby spíše nudné, předvídatelné až téměř nezapamatovatelné.

Vše se odvíjí pouze mezi milenci a ostatní herci nemají moc prostoru vykreslit více charaktery svých postav v reálnější podobu. Příběhy ostatních protagonistů jsou zde naznačeny, ale nemáte ani šanci se s nimi ztotožnit natož je emočně prožít, aby se vám hra dostala pod kůži a zanechala ve vás dostatečný dojem.

Marguerita

Divadlo Jiřího Myrona

Alain Boublil a Michel Legrand

Hrají: Eva Zbrožková, Tomáš Novotný, Marcel Školout, Veronika Gidová, Roman Harok, Juraj Čiernik a další

Hodnocení: 3***

Další představení: 5., 7., 8., 25., 26., 27. ledna 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ostrava byla svědkem lásky Marguerity a Armanda