Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Osmý světadíl. Muzikál, který Eláni dostali ke 30. narozeninám

Michaela Deáková

Michaela Deáková

28. 5. 2011

FOTO: Ján Ďurovčík a Michal Kocourek se skupinou ELÁN na tiskové konferenci k muzikálu Osmý světadíl Divadla KalichJak se tvoří muzikál? Vezměte si skvělého režiséra, kupříkladu Jána Ďurovčíka, přidejte jeho osvědčenou choreografii a vše smíchejte se základem výběru těch nejlepších hitovek skupiny ELÁN. Scéna Martina Černého všemu dodá jen říz. Co z toho vznikne?

FOTO: Ján Ďurovčík a Michal Kocourek se skupinou ELÁN na tiskové konferenci k muzikálu Osmý světadíl Divadla Kalich

Ján Ďurovčík a Michal Kocourek se skupinou ELÁN Zdroj: Divadlo Kalich

S novými muzikály se na české scéně nyní doslova roztrhl pytel. V únoru jsme se vydali na premiéru Kata Mydláře do Divadla Broadway. Poté byla ohlášena připravovaná horká novinka muzikál Quasimodo Divadla Hybernia, nyní přichází Divadlo Kalich se svou troškou do mlýna. Na své scéně uvede hudební dílo Osmý světadíl režiséra Jána Ďurovčíka se zpracováním největších hitů československé skupiny ELÁN.

Jedná se tedy o typ muzikálu, jehož základní kostrou a zároveň i hlavním tahounem pro diváky jsou písně jednoho interpreta. Ve světě tak získal velký ohlas například muzikál „Mamma Mia!“, který jsme mohli spatřit i ve stejnojmenném filmovém provedení dějově postaveném na hitech skupiny ABBA. Pokud občas navštívíte město Londýn, nemohl vám ujít ohlas, s jakým je již devátým rokem uváděný muzikál „We will rock you“ se songy skupiny Queen v Dominion Theatre.

Českou obdobou tohoto typu muzikálových děl můžeme uvést například muzikál Děti ráje, ve kterém zazní nejedna známá melodie z písní Michala Davida, nebo nyní chystaný zbrusu nový kus Janka Ledeckého Vánoční zázrak (ten vám přiblížíme v jednom z následujících článků).

FOTO: Skupina ELÁN na tiskové konferenci k muzikálu Osmý světadíl Divadla Kalich

Skupina ELÁN letos oslavila 30. výročí působení na hudební scéně

V případě Osmého světadílu to budou právě hity skupiny ELÁN, které i podle tvůrců mají být spolu se jménem choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka největšími hvězdami a hlavní zárukou vybroušené muzikálové show.

Ke známým hitům této skupiny z let minulých (Voda, čo ma drží nad vodou, Kaskadér, Láska moja a další) navíc přibudou dvě naprosté novinky, které jsou zatím ve fázi příprav, přičemž v červnu teprve proběhne natáčení studiových nahrávek. Nové písně zazní nejen v muzikálu. Poslechnout si je pak budete moci i na CD vydaném u příležitosti uvedení premiéry.

O dějové lince tvůrci stále spíš mlží. Podrobností se tak dočkáme asi až s premiérou muzikálu. Jednou z mála sdělených informací nám byla rovnou zamítavá odpověď na otázku, zda se jedná o příběh kapely ELÁN a jejích členů. Pokud na to tedy půjdeme vylučovací metodou, zbývá nám již jen děj s problémy, láskou a touhami z každodenního života, okořeněný známými šlágry. Dle Jána Ďurovčíka se jedná o „příběhy a situace, které jsme všichni prožili, nebo prožíváme“.

„Myslím si, že se nám podařilo připravit povedený divadelní kus, který bude krásný tím, že se při jeho realizaci budeme přibližovat nejslavnějším světovým muzikálům. Osmý světadíl je postavený na kvalitní hudbě, dobrém textu i dobrém příběhu. Kromě zpívání v něm je velké zastoupení činoherních a tanečních partů. Při představení by se měli lidé smát i cítit dojetí,“ dodává Ján Ďurovčík.

S prvotní myšlenkou na muzikál Osmý světadíl přišel právě Ján Ďurovčík s producentem Michalem Kocourkem. Skupině ELÁN byl nápad představen mimo jiné i jako dárek k letošnímu 30. výročí působení této legendární kapely na hudební scéně. Členové skupiny se tak spolupodílí na výběru písní, jejich úpravách i na scénické hudbě.

Co do hereckého obsazení nejsou dosud s konečnou platností známá jména, avšak již konkurz na obsazení hlavních rolí i členů company nám mohl být velkým upozorněním, že tvůrci na uchazeče kladli nemalé nároky a většina z nich byla nemile překvapena, když nebyli vybráni k postupu do dalších kol konkurzů. Jak konkurz probíhal se můžete podívat zde.

Ale i přesto se dle tvůrců nakonec našlo několik mladých talentů, kteří „mají na to zvládnout herectví i tanec dle představ a hlavně – dokážou zazpívat pěvecky náročné písně skupiny Elán“.

FOTO: Skupina ELÁN na tiskové konferenci k muzikálu Osmý světadíl Divadla Kalich

Elán oslavoval 

Vše navíc doplní slibovaná originální scénografie, která svou dynamičností umožní rychle střídat jednotlivé scény a herecký prostor Divadla Kalich tak má být využit vskutku jedinečně. Osobitou atmosféru má pak dotvořit originální využití práce se světlem (na jevišti tak mají být využity až čtyři tisíce žárovek). Snad to nedopadne jako v muzikálu Kat Mydlář, což považuji za zářný případ, kdy by se spíše měli tvůrci řídit heslem „méně je někdy více“ (recenzi muzikálu Kat Mydlář si můžete přečíst zde).

Předprodej vstupenek byl zahájen již v měsíci dubnu a dle propočtů je nyní jedna třetina prodána. Uvidíme, zda se nejedná pouze o příliš vysoké ambice, se kterými o letošním jaru přicházejí všechny nové muzikály a hudební dílka. Sami se můžete přesvědčit již na premiéře 8. září v Divadle Kalich. Muzikál se bude hrát současně jak na české scéně, tak i na Slovensku v Heineken Tower Stage, kde je zatím premiéra plánovaná na začátek listopadu.

Osmý světadíl

Divadlo Kalich

Režie: Ján Ďurovčík

Libreto: Boris Filan, Peter Pavlac, Ján Ďurovčík

Premiéra: 8. září 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Osmý světadíl. Muzikál, který Eláni dostali ke 30. narozeninám