Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Oslavy 200. výročí narození Karla Hynka Máchy pokračují v New Yorku

Redakce

Redakce

22. 11. 2010

FOTO: HarpString22. listopadu se Karel Hynek Mácha v rámci oslav 200. výročí svého narození připomene i New Yorku. České centrum New York plánuje přednes lyricko-epické skladby Máj v podání českých i amerických umělců. Posluchačům se tak má připomenout nadčasovost Máchovy poezie a básníkův odkaz dnešním čtenářům. Literární večer pod vedením mladého dramatika a režiséra  Snehala Desai, proběhne v České národní budově.

OBRÁZEK: Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha, Autor: Jan Vilímek

Máj uslyší posluchači v českém i anglickém znění. Své oblíbené pasáže přednesou tito umělci: Zuzana Stivínová, Jana Plodková, Martina Formanová, Martin Palouš, Petr Sís a Dušan Týnek, v anglickém znění se představí  Julian Stetkevych, Brian Tyree Henry a Laura Esposito. Domácí umělci využijí nejnovějšího anglického překladu Máje americké překladatelky a básnířky Marcely Sulak, který vydalo v roce 2005 nakladatelství  Twisted Spoon Press.

Symbol české poezie míří do zahraničí

Hudební část večera nazvaná The Tone of a Broken Harp, The sound of a Snapped String proběhne v režii Jiřího Kadeřábka. Tato skladba je určená pro video, zvukovou stopu, zpěv, klavír a smyčcové kvarteto. Autor dodává: „Skladba je inspirována temnou až dekadentní vrstvou Máchova Máje. Poetické obrazy lásky a jarní přírody se mísí s líčením zmaru, zoufalství a smrti.“

Karel Hynek Mácha svou tvorbou inspiroval mnoho umělců. Mácha je symbolem české poezie, ale zároveň se mu dostává světového uznání, a sice tím, že bývá přirovnáván k anglickým romantickým básníkům. V České republice je letošní rok vyhlášen Rokem Karla Hynka Máchy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oslavy 200. výročí narození Karla Hynka Máchy pokračují v New Yorku