Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Oscarový hit Králova řeč se v Čechách představuje nejprve ve své knižní podobě

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

1. 3. 2011

Z předávání Oscarů si film Králova řeč odnesl mimo jiné ocenění Nejlepší film roku. Na českou premiéru si budeme muset ještě počkat, ale na pultech knihkupectví můžeme knižní předlohu z nakladatelství Mladá Fronta najít už od 22. února.

Foto: Králova řeč

Záběr z filmu Králova řeč, který získal 4 Oscary, Zdroj: nakladatelství Mladá Fronta

Nakladatelství Mladá Fronta 22. února vydalo knihu Králova řeč s podtitulem Jak jeden muž zachránil britskou monarchii. Shoda jmen s filmem, který získal čtyři ocenění na letošním předávání Oscarů, není náhodná. Jedná se totiž o jeho knižní předlohu.

V hlavní roli logoped

Pod knihu Králova řeč se podepsala autorská dvojice Mark Logue a Peter Conradi. Mark Logue je vnukem Lionela Logueho, australského terapeuta, který svými netradičními metodami pomohl Albertovi, vévodovi z Yorku, později anglickému králi Jiřímu VI., s jeho koktáním, které fatálně ovlivňovalo Albieho veřejný projev, a tudíž i jeho státnické povinnosti. Kniha Králova řeč je založena na deníku tohoto logopeda. Ve filmu ho ztvárnil Geoffrey Rush.

Foto: Colin Firth

Colin Firth jako Albert, vévoda z Yorku, Zdroj: nakladatelství Mladá Fronta

Autor Mark Logue žije v Londýně, působí jako filmař a spravuje archiv svého dědečka. Jeho spolupracovník, Peter Conradi, je spisovatel a novinář, pracuje pro Sunday Times a jeho poslední knihou byl životopis Ernsta Hanfstaengla, důvěrného přítele Adolfa Hitlera, který vyšel pod názvem Hitler`s Piano Player (Hitlerův Pianista).

Na filmovou verzi Královy řeči si budete muset počkat až do 10. března, kdy dorazí do českých kin. Ovšem ti z vás, kteří si raději sednou s dobrou knihou, než zajdou do kina na film, si již nyní mohou přečíst příběh přátelství dvou mužů, kteří sice nebyli na stejné společenské úrovni, přesto dokázali najít společnou řeč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oscarový hit Králova řeč se v Čechách představuje nejprve ve své knižní podobě