Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Oscarové nominace zveřejněny. Devět jich získal Avatar a Smrt čeká všude, konečně boduje i Tarantino!

oscars-2Filmová Akademie zveřejnila v úterý v Los Angeles výsledky oscarových nominací za rok 2009. Slavnostní ceremoniál proběhne 7. března, ale už nyní je kolem celého seznamu mnoho dohadů. Samotná nominace je totiž tradičně prestižní záležitostí, která se zapíše do životopisu každého snímku a herce.

Devětkrát nominovaný Avatar

Devětkrát nominovaný Avatar

Letošní nominace poukazují na fakt, že rok 2009 byl filmařsky velmi plodný. Jen v hlavní nominační kategorii se sešlo deset naprosto odlišných děl a půjde tak především o souboj žánrů. Akademici vedle sebe postavili megalomanskou sci-fi Avatar, válečná dramata Smrt čeká všude a Hanebný Pancharti, animovanou komedii Vzhůru do oblak, akční sci-fi District 9, dramata An Eduaction a The Blindside, komedii A serious man a romantický snímek Lítám v tom. Od roku 1943 je to poprvé, co se o nejprestižnější ocenění uchází deset snímků, v posledních letech to byla polovina.

Velmi zajímavý bude souboj dvou nejčastěji nominovaných snímků, kterými jsou Avatar Jamese Camerona a Smrt čeká všude Kathryn Bigelow. Oba snímky jsou shodně nominovány na film roku 2009, nejlepší režii, střih, kameru, původní hudbu, zvuk a zvukové efekty. Avatar má zatím na kontě dva Zlaté glóby, Smrt čeká všude zase ocenění amerických kritiků a režisérů. Fakt, že režiséři byli kdysi manželé, je jen třešinkou na dortu.

Meryl Streep ve snímku Julie&Julia

Meryl Streep ve snímku Julie&Julia

V rámci hereckých kategorií se akademici rozhodli vsadit jak na známé, tak na neznámé tváře. Za zmínku stojí bezesporu Meryl Streep, na Oscara nominovaná za titulní roli ve snímku Julie&Julia. Jde o hereččinu šestnáctou nominaci, doma už zlaté sošky má. V kategorii Herec v hlavní roli je víc výrazných osobností, pro české publikum je jednoznačným překvapením George Clooney za snímek Lítám v tom.

Christopher Waltz nominovaný za roli nacisty Hanse Landy

Christopher Waltz nominovaný za roli nacisty Hanse Landy

Největším zjevením roku 2009 je ale jednoznačně herec nominovaný v kategorii Herec ve vedlejší roli.  Christoph Waltz – objev Quentina Tarantina – který za svou roli nacisty Hanse Landy v Hanebných Panchartech získává jedno ocenění za druhým. Naposledy to byl Zlatý glóbus. V kategorii Herečka ve vedlejší roli je asi nejvýraznější postavou pětatřicetiletá Penélope Cruz, letos potřetí nominovaná na Oscara za roli v muzikálu Nine. V loňském roce získala zlatou sošku ve stejné kategorii, za snímek Vicky Christina Barcelona.

Ve zbylých kategoriích stojí za zmínku nominace na Nejlepší animovaný film, kde soupeří například Koralína a svět za tajnými dveřmi a Vzhůru do oblak, který se probojoval i do kategorie Nejlepší film. Do v Čechách velmi sledované kategorie Nejlepší zahraniční film nominovali Akademici pět snímků. Jen samotné názvy jsou zajímavé: francouzský Prorok, izraelský Ajami, německý koprodukční snímek Bílá stuha,  španělsko-argentinský El secreto de sus ojos (Tajemství jejich očí) a peruánský The Milk of Sorrow. Za českou tvorbu byl nominován snímek Protektor, který se ale neprobojoval do nejlepší devítky.

Moderátorské duo Alec Baldwin, Steve Martin

Moderátorské duo Alec Baldwin, Steve Martin

Slavnostní ceremoniál budou v neděli 7. března moderovat Alec Baldwin a Steve Martin, herečtí kolegové Meryl Streep ze snímku Nějak se to komplikuje. Loňský moderátor Hugh Jackman okouzlil svým úvodním výstupem celý sál, který mu následně tleskal ve stoje. Jackman totiž předvedl dokonalé pěvecké a taneční číslo, ve kterém představil nejdůležitější snímky roku 2008. Odkaz na jeho vystoupení najdete níže.

http://www.oscars.org/video/watch/81aa_opening.html

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oscarové nominace zveřejněny. Devět jich získal Avatar a Smrt čeká všude, konečně boduje i Tarantino!