Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Uprchlíci tančí pod palbou kulek. Spitfire nahlíží do rozpolcených duší

Jana Kumherová

Jana Kumherová

13. 4. 2015

Úzkost. Útěk. Výstřely z neznáma. Strach. Problémy, které se dnes povážlivě rozšiřují po světě. Projekt Sniper´s Lake se zabývá tématem migrace a zoufalých útoků. Spitfire Company předvádí lidskou rozervanost.

FOTO: Sniper´s Lake

Strach a nebezpečí jako neustálý společník. Zdroj: Spitfire Company

Bude to bolet? Mám strach ze smrti. Bojím se bolesti. Už to přichází. Nemůžu s tím nic dělat. 

Pět tanečníků Spitfire Company se na jevišti navléká do kůže běženců. Snaží se uniknout před nebezpečím, naplňuje je úzkost a strach. Vyjadřují ho tělem. Křikem. Šeptem. Útěkem. Hrozba může přijít odkudkoli a kdykoli. A nemohou se jí bránit.

FOTO: Sniper´s Lake

Co cítí člověk na útěku? Spitfire Company hledá odpověď.

Problém migrace nabírá na váze se stále přibývajícími vlnami uprchlíků. Často za nimi prý nevidíme více než pouhá čísla. Sniper´s Lake by nám mohl pomoci si uvědomit, až příště uslyšíme o lodi potopené ve Středomoří, že tito lidé mají tváře. A nejsou pouhými statistickými údaji.

Domov je pro mě místo, kde jsem vítán. Domov je místo, kde mohu schovávat dobré i špatné vzpomínky. Domov znamená žít na své vlastní zemi.

Těmito myšlenkami, které se honí lidem na útěku v hlavách, se Spitfire Company ve svém projektu zabývala. Každý z nás prý alespoň jednou za život prožívá pocity uprchlíka.

FOTO: Sniper´s Lake

Od druhé světové války nebylo na Zemi nikdy tolik uprchlíků jako nyní.

Spitfire Company při zpracování závažného tématu spolupracovala s prestižním norským divadlem Baerum Kulturhus. Premiéra proběhla 26. března v Oslu, nyní se vystoupení přesunulo do Česka.

Doplňuje trilogii Člověk v mezní situaci, do které dále patří projekty Spitfire Company One Step Before the Fall a Animal Exitus. Předchozími náměty byla třeba Parkinsonova choroba či vyrovnávání se s traumatem.

Sniper´s Lake, Spitfire Company, režie a choreografie: Miřenka Čechová, hudba: Sivan Eldar, performenti: Cécile Da Costa, Markéta Vacovská, Jiří Bartovanec, Amy Margaret Pender, Katja Schia Henriksen, Martin Talaga

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uprchlíci tančí pod palbou kulek. Spitfire nahlíží do rozpolcených duší