×
TOPZINE.cz

Uprchlíci tančí pod palbou kulek. Spitfire nahlíží do rozpolcených duší

FOTO: Sniper´s Lake
Strach a nebezpečí jako neustálý společník. Zdroj: Spitfire Company

Úzkost. Útěk. Výstřely z neznáma. Strach. Problémy, které se dnes povážlivě rozšiřují po světě. Projekt Sniper´s Lake se zabývá tématem migrace a zoufalých útoků. Spitfire Company předvádí lidskou rozervanost.

FOTO: Sniper´s Lake
Strach a nebezpečí jako neustálý společník. Zdroj: Spitfire Company

Bude to bolet? Mám strach ze smrti. Bojím se bolesti. Už to přichází. Nemůžu s tím nic dělat. 

Pět tanečníků Spitfire Company se na jevišti navléká do kůže běženců. Snaží se uniknout před nebezpečím, naplňuje je úzkost a strach. Vyjadřují ho tělem. Křikem. Šeptem. Útěkem. Hrozba může přijít odkudkoli a kdykoli. A nemohou se jí bránit.

FOTO: Sniper´s Lake
Co cítí člověk na útěku? Spitfire Company hledá odpověď.

Problém migrace nabírá na váze se stále přibývajícími vlnami uprchlíků. Často za nimi prý nevidíme více než pouhá čísla. Sniper´s Lake by nám mohl pomoci si uvědomit, až příště uslyšíme o lodi potopené ve Středomoří, že tito lidé mají tváře. A nejsou pouhými statistickými údaji.

Domov je pro mě místo, kde jsem vítán. Domov je místo, kde mohu schovávat dobré i špatné vzpomínky. Domov znamená žít na své vlastní zemi.

Těmito myšlenkami, které se honí lidem na útěku v hlavách, se Spitfire Company ve svém projektu zabývala. Každý z nás prý alespoň jednou za život prožívá pocity uprchlíka.

FOTO: Sniper´s Lake
Od druhé světové války nebylo na Zemi nikdy tolik uprchlíků jako nyní.

Spitfire Company při zpracování závažného tématu spolupracovala s prestižním norským divadlem Baerum Kulturhus. Premiéra proběhla 26. března v Oslu, nyní se vystoupení přesunulo do Česka.

Doplňuje trilogii Člověk v mezní situaci, do které dále patří projekty Spitfire Company One Step Before the Fall a Animal Exitus. Předchozími náměty byla třeba Parkinsonova choroba či vyrovnávání se s traumatem.

Sniper´s Lake, Spitfire Company, režie a choreografie: Miřenka Čechová, hudba: Sivan Eldar, performenti: Cécile Da Costa, Markéta Vacovská, Jiří Bartovanec, Amy Margaret Pender, Katja Schia Henriksen, Martin Talaga

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..