Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Ortenova Kutná Hora: Po osmnácté město ožije díly mladých básníků

Redakce

Redakce

8. 9. 2011

FOTO: Chrám sv. Barbory v Kutné HořeDruhý zářijový víkend očekává Kutná Hora přívalovou vlnu začínajících literátů. Důvodem pro toto výrazné zvýšení koncentrace básníků a jiných umělců oproti běžným smrtelníkům je již 18. ročník kulturního festivalu Ortenova Kutná Hora.

FOTO: Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Chrám sv. Barbory je dominantou ortenovské Kutné Hory, Zdroj: commons.wikipedia.org

Za tři dny svého trvání, od 9. do 11. září, nabídne festival široké spektrum kulturního vyžití. Je plánováno několik autorských čtení, některá budou dokonce doplněna hudbou, vernisáž výstavy i koncerty. Dominantou bude vyhlášení výsledků Ortenovy literární soutěže pro mladé básníky do 22 let (věk, ve kterém zemřel Jiří Orten). Pro širší veřejnost je však jistě již teď největším lákadlem vystoupení Jitky Molavcové a Jiřího Suchého při jazzové party k narozeninám tohoto všestranně zaměřeného legendárního divadelníka a hudebníka.

Literární soutěž pro mladé básníky

Sama soutěž si klade za cíl nejen obohatit společenský život v Kutné Hoře, ale především se zasadit o propagaci díla předčasně zesnulého významného básníka židovského původu Jiřího Ortena. Největší význam má však soutěž pro mladé umělce, kteří se tak mají možnost prosadit, a to především díky publikování ve sbírce oceněných prací Názvuky, která je výstupem každého ročníku.

Jména laureátů roku 2011 budou slavnostně vyhlášena po doznění posledních veršů a tónů hudebně-básnického pásma ortenovské poezie v pátek 9. září. V sobotu se pak diváci budou mít možnost opět setkat se všemi oceněnými i s porotci, a to v rámci literárního semináře, po kterém bude následovat autorské čtení poezie z řad poroty soutěže.

Zazní verše všech generací, od básníka, literárního kritika a zároveň předsedy poroty Rudolfa Matyse nebo básnířky a překladatelky Lenky Chytilové až po bývalé účastníky kutnohorské soutěže Lucii Krupičkovou nebo Jana Těsnohlídka ml., mj. nositele Ceny Jiřího Ortena za rok 2010. Možná se posluchači za doprovodu fagotu dočkají i ochutnávky z Těsnohlídkovy chystané sbírky Rakovina, která má vyjít koncem září.

The YouTube ID of HVo3YlMoutY&feature=related is invalid.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ortenova Kutná Hora: Po osmnácté město ožije díly mladých básníků