×
TOPZINE.cz

Ortenova Kutná Hora 2012: Soutěž mladých básníků opět nenašla vítěze

FOTO: OKH2
Vyhlášení výsledků soutěže OKH 2012 se konalo v kutnohorské ZUŠ. Foto: Jan Těsnohlídek ml.

V Kutné Hoře se jméno básníka Jiřího Ortena o třetím zářijovém víkendu, 14. – 16. září, skloňovalo ve všech pádech. Konal se tu totiž již devatenáctý ročník festivalu poezie Ortenova Kutná Hora.

FOTO: OKH2
Vyhlášení výsledků soutěže OKH 2012 se konalo v kutnohorské ZUŠ. Foto: Jan Těsnohlídek ml.

Festival je každoročně spojen s vyhlášením výsledků literární soutěže začínajících básníků do 22 let. Přesně tolik bylo Jiřímu Ortenovi, když zemřel pod koly německé sanitky.

Jak tedy soutěžní klání mladých literátů dopadlo?

Stejně jako v loňském roce nenašla odborná porota mezi soutěžícími absolutního vítěze, ale druhá místa udělila Dagmar Pokorné a Markovi Skotnicovi, který do soutěže zaslal sbírku s názvem Ahoj, já jsem Marek uvedenou stejnojmennou básní.

Bronzové příčky obsadili soutěžící Alžběta Luňáčková a Václav Vejvoda, který uspěl s básní Ostatní holky. Na večerním setkání básníků se Václav svěřil, že píše hlavně tehdy, když je naštvaný a snaží se z toho vypsat. Václavova tvorba tedy koresponduje se Zolovým heslem: „Utrpení je nejlepší způsob k probuzení duše.“

Čtěte, čtěte, čtěte!

Kromě druhých a třetích míst byla udělena také řada čestných uznání. Porota se shodla na tom, že letošní ročník byl průměrný a apelovala na mladé autory, aby četli. Za hlavní problém mladých literátů je považováno to, že se berou příliš vážně a bojí se nepřijetí.

FOTO: OKH
Doprovodný program se přesunul do Café U sv. Judy Tadeáše. Foto: Pavlína Horká, TOPZINE.cz

Autoři měli možnost setkat se na literárním semináři s některými členy poroty a prodiskutovat s nimi postřehy k tvorbě.

Na loňském ročníku Ortenovy Kutné Hory porota kritizovala nejen vázaný verš, který letos z prací téměř vymizel, ale i dramatizaci autorských básní, která bohužel probíhala i tentokrát.

Dynamická gestikulace, neustálé přesuny recitátorů po pódiu a střídání řečníků během veršů mělo za následek to, že diváci neměli šanci z básní něco pochytit.

“Dej to do překladače.”

Zatímco v předchozích ročnících jsme mohli slyšet verše Jana Těsnohlídka ml. ze sbírky s názvem Rakovina, letos se Jan spíše staral o organizaci festivalu a chod večerních autorských čtení, která probíhala v Café U sv. Judy Tadeáše.

Pátečního čtení se zhostil Petr Štengl, který přinesl svou novou knihu Spam / Spojené kartáčovny, bleděmoderní králíček (bmk:-) a velká lžíce plnou experimentálních textů prohnaných automatickým překladačem.

Vrcholem festivalu byl ale sobotní večer v kavárně, kde představil svou dosud nevydanou knihu Naum Michal Hvorecký ze Slovenska. Tento populární spisovatel dokázal svým vtipem a nadhledem vytvořit přátelskou atmosféru mezi účastníky večera a připravit publikum pražské písničkářce Báře Zmekové.

S mnohými účastníky letošního ročníku soutěže se už nesetkáme, protože překročí zmíněnou věkovou hranici 22 let, takže nezbývá než čekat, jak mladí básníci uzrají a uspějí ve velkých soutěžích.

Výsledky Ortenovy Kutné Hory 2012:

1. místo – neuděleno

2. místo – Dagmar Pokorná, Marek Skotnica

3. místo – Alžběta Luňáčková, Václav Vejvoda

Čestné uznání – Tereza Hányšová, Pavel Holec, Pavel Holšan, Jakub Štrom, Tomáš UrbánekDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..