Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ortel nad členkami Pussy Riot: Výchova dětí není polehčující okolnost

Jana Popelková

Jana Popelková

19. 1. 2013

Ruský soud v úterý 16. ledna definitivně rozhodl v případě dvou vězněných členek skupiny Pussy Riot, Marie Aljochinové a Naděždy Tolokonnivové. Obě aktérky si odsedí dvouletý nepodmíněný trest.

„Znovu se ukázalo, jak jsou ruské úřady nekompromisní v potlačování svobody projevu,“ komentuje rozsudek náměstek ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii David Diaz-Jogeix. „Protest dívek v moskevském kostele měl upozornit na spojení pravoslavné církve s politiky z Kremlu, církev samotnou nijak poškodit neměl.“

Aljochinová žádala o odklad dvouletého trestu kvůli péči o svého pětiletého syna. Požadovala, aby si mohla zbytek trestu odpykat, až syn dosáhne věku čtrnácti let, městský soud v uralském Berezniki však žádost zamítl s konstatováním, že se nejedná o polehčující okolnost. O dítě tak nyní pečuje matka odsouzené punkerky.

„Rozsudek je pro mě výsměchem spravedlnosti,“ říká dále Diaz-Jogeix. „Marie Aljochinová a Naděžda Tolokonnivová by měly být okamžitě propuštěny a podmíněný trest by měl být zrušen i Jekatěrině Samucevičové.“

Feministická punková skupina Pussy Riot na sebe upoutala pozornost loni v únoru, kdy v moskevském chrámu Krista Spasitele uspořádala performance proti současnému ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi.

Píseň Bohorodičko, vyžeň Putina, kterou v chrámu punkerky zahrály, má již přes milion shlédnutí a pro mnohé se stala symbolem odporu proti útlaku autoritářského režimu.

Zajímavostí související s tímto případem je dokument režisérů Mikea Lernera a Maxima Pozdorovkina, který pojednává o soudním řízení a věznění členek Pussy Riot. Snímek bude mít premiéru během filmového festivalu Sundance v Utahu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ortel nad členkami Pussy Riot: Výchova dětí není polehčující okolnost