Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Origami se nestydí projevit nejtajnější lidská přání

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

18. 10. 2010

Ve hře pražského divadla Ungelt se herci neostýchají vyslovit svá nejtajnější přání. Do Klicperova divadla v rámci festivalu Čekání na Václava přijelo divadlo Ungelt s neobyčejnou hrou Origami. V hlavních rolích excelují Vilma Cibulková, Pavel Batěk, Vojtěch Kotek a Helena Dvořáková. Představení napsal a zrežíroval španělský dramatik Carlos Be.

Origami, Zdroj: divadloungelt.cz

Origami je skládankou milostných příběhů, které do sebe zapadají, ale odehrávají se podle rozevření jednotlivých stránek. Na jakou stranu se dostanete, takový děj se rozehraje. Origami je směsicí lásek na všechny způsoby. Sami herci se neostýchají mluvit před diváky o svých nejtajnějších lidských přání a ta jsou někdy nevyzpytatelná.

Lidská přání jsou neobvyklá

Dramatická detektivka plná vášní herce natolik psychicky vyčerpá, že je udivující, jaké strhující scény musí skoro za tři hodiny zahrát! Origami se může odehrát kdekoliv a kdykoliv na světě. Španělský dramatik totiž ve hře odkrývá nejtajnější přání každého z nás!

Dora a Klaudie ve hře Origami, Zdroj: divadloungelt.cz

„Jaké by to bylo, kdybych se vyspal s mojí matkou? Nahradí mi partnerku? Mohl bych se kdykoliv a kdekoliv zabít? Je život pomíjivý?“ ptá se mladý Aldo.

Podezřele skvělí herci

Pavel Batěk v roli mladého Alda je tak důvěryhodný, že je udivující, kde čerpá inspiraci ke ztvárnění role? Alda už od malička ovládá jeho matka Klaudie. Vilma Cibulková v této roli bravurně ukazuje všechny možné způsoby, jak skrze lásku vykořisťovat své blízké. Představuje si v mladém Aldovi svého manžela. Pro oba je svazek natolik výhodný, že ukryjí před celým světem jedno velké tajemství!

Herci v Origami

Zbývající čtveřici doplňují Helena Dvořáková jako uklizečka Dora v domě Klaudie a její přítel Lenzo v podání Vojtěcha Kotka. Proč najednou přicházejí do tajuplného domu hned ze začátku rozpozná jen málokdo.

Kriminální zápletku se Doře a Lenzovi podaří rozplést. Spolu přijdou na Aldovi a Klaudiiny  informace z minulosti. Jsou šokováni. Origami dostává svůj finální tvar a tajuplná hra vrcholí.

Lenzo, Dora a Klaudie v Progami

Na jednom papíru skládanky Origami je jeden konec, na druhém další. Dvojakost celé hry vypovídá o nevyzpytatelnosti lidského života a neobvyklých lidských přání. Origami je nejhlubší sondou do lidského podvědomí, nejerotičtější hrou, jakou kdy autor vymyslel. Lidské myšlení totiž nezná hranic!

Divadlo Ungelt

Origami

Režie: Carlos Be

Hrají:Vojtěch Kotek, Vilma Cibulková, Helena Dvořáková, Pavel Batěk

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Origami se nestydí projevit nejtajnější lidská přání