Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Orgasmus je třetí fází sexuálního cyklu

Redakce

Redakce

28. 5. 2011

Slovo orgasmus pochází z řeckého výrazu orgasmós, který znamená smyslný, žádostivý. To, co prožíváme při orgasmu, je fyzická, psychická a citová odezva na sexuální podnět. K orgasmu dochází, jestliže naše tělo neunese více a veškerému sexuálnímu nátlaku se poddá.

Orgasmus je v sexuálním životě partnerů velmi důležitý, Zdroj: sxc.hu

Orgasmus je třetím stadiem (ze čtyř) lidského sexuálního reakčního cyklu. Prožitek tohoto cyklu je u obou pohlaví podobný, vrcholí sledem rytmických kontrakcí. Muži obvykle při orgasmu ejakulují a prožívají jej především prostřednictvím genitálií. Ženy mohou orgasmus procítit různými částmi těla – mohou dokonce dosáhnout celotělního orgasmu.

Sex a minulost

V minulosti byla ženská sexualita škodlivě potlačována. Ve středověku ji chápali jako zlo a cosi obávaného. Nepředpokládalo se, že se ženy mohou sexu věnovat pro své vlastní potěšení. Ženské vzrušení bylo často považováno za hysterii, duševní onemocnění, k jehož příznakům patřilo zvlhnutí, myšlenky na sex a výstřední chování.

Vibrátor byl původně vymyšlen jako léčebný prostředek pro takto hysterické ženy – jak interesantní výzva pro znuděné doktory, jejichž úloha se skýtala v úlevě zajištěné svým pacientkám.

Lidský sexuální reakční cyklus

Důležité je přesně vědět, co se v našem těle děje během vzrušení a orgasmu. Nedostatek libida je podle sexuálních terapeutů hlavním důvodem stížností mnoha žen. Porozumění sexuální odezvě a tomu, co nás vzrušuje, může pomoci zlepšit náš sexuální život.

Jsou určeny čtyři etapy fyziologické odezvy během sexuální stimulace, které zhruba ukazují, jak se tělo mění od první myšlenky na sex k okamžiku orgasmu a bezprostředně po něm.

Vzrušení

Stimulace může být fyzická nebo psychická – dotýkání, líbání, perverzní myšlenky nebo čtení něčeho vzrušujícího. V odezvě na tyto myšlenky a pocity mozek v těle rozproudí krev a začínáme se připravovat na sex.

Frekvence tepu a dechu se zvyšuje a vzrůstá krevní tlak. Bradavky jak u ženy, tak u muže mají minierekci. Zpotí se čelo, horní ret, prsa a kotníky. A to nejlepší ze všeho – naše svalové napětí v určitých oblastech vzrůstá.

Fáze plató (stabilizace)

Je to doba těsně před orgasmem. Srdeční tep a krevní oběh se nadále zrychlují, tělo se více potí a krev se nahrne do genitálií. V této chvíli je žena vysoce citlivá na dotyk.

Před orgasmem každý prochází tzv. plató fází

Muži tíhnou k tomu vzrušit se pěkně rychle a pak mají dlouhou plató fázi před orgasmem. U žen je plató fáze kratší. Malé stydké pysky ještě více zduří a klitoris se vztyčuje. Svaly pánevního dna se stahují a dechová frekvence se téměř rovná partnerově.

Orgasmus

Když je toho všeho příliš, tělo vybuchuje v orgasmu, povoluje tlaku. U obou pohlaví dochází ke stahům. Zažíváme množství překrásných záchvěvů těla a cítíme se skvěle.

U mužů je proces orgasmu a ejakulace oddělený, to znamená, že může vyvrcholit i bez orgasmu. Cítí stahy penisu a ví, že se blíží vyvrcholení – fyzicky nejsou schopni se zastavit. U ženy se v době orgasmu vagína zvětšuje, klitoris se stahuje zpět pod klitorální předkožku. Na rozdíl od muže dokáže vyvrcholení podržet, dokud není připravena, a je také schopna mít orgasmus vícekrát za sebou.

Uvolnění

Po orgasmu svalstvo odpočívá a krevní tlak a dech se vrací k normálu. Oba partneři jsou příjemně unavení díky hormonu prolaktinu. Orgasmus také zvedá hladinu serotoninu, který je obecně nezbytný pro dobré zdraví, štěstí a pohodu. Člověku se pak lépe usíná s pocitem slasti a rozkoše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Orgasmus je třetí fází sexuálního cyklu