×
TOPZINE.cz

Organizátoři Colours of Ostrava představili i odhlásili účinkující festivalu

Ostravský festival oznámil na nedávné tiskové konferenci jména dalších účinkujících, kteří vystoupí na již osmém ročníku hudebního festivalu žánrově zaměřeném převážně na world music. Tato hudební událost každoročně nabízí nepřeberné množství interpretů ze všech koutů světa a také bohatý doprovodný program. Nejinak tomu bude letos.

Nová jména doplní již dříve avizované interprety, zahajovatele letošního ročníku festivalu Michaela Nymana, který proslul zejména tvorbou filmové hudby ve spolupráci s režisérem Peterem Greenawayem, londýnsko-asijskou formaci Asian Dub Foundation, která si již před třemi lety získala v Ostravě fanoušky svým velmi energickým koncertem ve zběsilém tempu a v neposlední řadě uznávaného jazzmanna Macea Parkera, jež si zahrál po boku mnohých hudebních legend v čele s Rayem Charlesem nebo Jamesem Brownem.

V programu festivalu přibylo jméno Jamieho Culluma, anglického jazzového zpěváka a pianisty. Jazz v jeho pojetí je velmi osobitý a originální. Ačkoliv se řadí do žánru jazzpop, neztrácí na své kvalitě. Nebojí se propojení s hip hopem nebo beatboxem a výsledný efekt rozhodně stojí za poslech. Vystupoval například s Massive Attack, Radiohead nebo Eltonem Johnem. O neobyčejném hudebním talentu Jamieho svědčí také nominace na Grammy, Brit Awards nebo Zlatý Globus.

Jméno David Byrne má mnoho z nás spojeno se skupinou Talking Heads, bývalý frontman se po rozpadu skupiny věnoval world music, produkoval také hudbu filmovou.  Za hudbu k filmu Last Emperor (1987) byl oceněn Oscarem. V poslední době se pohybuje převážně na poli elektronické hudby. Na Colours of Ostrava vystoupí s početným týmem hudebníků a tanečníků čítajícím 25 členů. Jeho repertoár bude plný skladeb, které napsal společně s Brianem Enem, výraznou osobností elektronické hudby.

Nově byla také do programu zařazena finská hudební formace KTU. „Akordeonový terorista“, tak je přezdíván frontman Kimmo Pohjonen, kterého na podiu doplní kytarista Trey Gunn a bubeník Pat Mastelotto. Styl KTU se dá charakterizovat jako experimentální rock s využitím elektroniky a samplů.

Pořadatelé také ohlásili, že kapela Thievery Corporation na letošní Barvy nedorazí. „Kapela Thievery Corporation bohužel zrušila celé evropské turné, tím pádem nepřijedou na Colours of Ostrava,“ vysvětlil za pořadatele Jiří Sedlák a dodal: „O adekvátní náhradě v tuto chvíli jednáme a oznámíme ji co nejdříve.“

Výjimečnost Colours of Ostrava spočívá v ne příliš známých, leč hudebně velmi zajímavých, interpretech ze všech koutů světa. Letošní ročník bude převážně ve znamení africké hudby, kterou českým divákům představí Seun Kuti, Johnny Clegg nebo Mamady Keita & Sewa Kan. Zastoupeny budou samozřejmě také mnohé další země. Z Irska dorazí jedna z nejlepších tamních písničkářek Maria Doyle Kennedy. Dále se můžeme těšit na izraelskou zpěvačku Victorii Hannu, skupinu LA 33 z Kolumbie nebo Manickama Yogeswarana ze Srí Lanky, který přiblíží ostravskému publiku tradiční tamilskou hudbu.

Kromě výše zmíněných zahraničních interpretů se můžeme těšit také na mnoho hudebníků domácí scény. V Ostravě vystoupí Vypsaná Fixa, Tata bojs, Švihadlo, Mňága a Žďorp, Evolution Dejavu, Tomáš Kočko a Orchestr, David Koller nebo Lenka Dusilová s projektem Eternal Seekers.

Colours of Ostrava nabízí návštěvníkům nejen čtyři dny plné hudby, každoročně je součástí festivalu mnoho doprovodných programů. Také v letošním roce se můžeme těšit na velmi oblíbenou divadelní scénu. Ta slibuje divadla SKLEP, VOSTO5, DNO nebo TICHÝ JELEN. Tradičně budou na programu projekce hudebních filmů v minikině Kavárna, diskuze a workshopy, novinkou je umístění výtvarných instalací.

Přímo v hlavním areálu festivalu bude letos poprvé k dispozici bankomat České spořitelny.

Do konce dubna jsou vstupenky za 960 Kč, 1. května se jejich cena zvedne na 1 060 Kč, od začátku června budou v prodeji za 1 1600 Kč a na místě vyjdou na 1 300 Kč.  V předprodeji mohou držitelé karet ISIC, ITIC, ALIVE uplatnit slevu 110,-Kč, ta ovšem neplatí při koupi vstupenky na místě.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..