Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Organizátor Galerie Nemesis Václav Krištof: Doufám, že vše bude probíhat v synergii

Anna Malá

Anna Malá

10. 10. 2010

!SPECIÁL!Galerie Nemesis, výstava obrazů s fantasy, sci-fi a dobrodružnou tématikou, byla 4. října zahájena v pražské Jindřišské věži. Jaké byly hlavní starosti i radosti hlavního organizátora akce Václava Krištofa?

Pozvánka na výstavu, Zdroj: Galerie Nemesis

Jak a kdy jste přišel na myšlenku Galerie Nemesis?

Těch momentů bylo několik. Reálný nápad přišel někdy v červenci letošního roku, první maily jsem začal rozesílat přesně 14. srpna, takže to bylo poměrně rychlé. Hlavní je, že se nejedná jen o výstavu, ale i o internetový obchod, který je po otevření výstavy také spuštěn. Motivací bylo několik. Za prvé je to dvacet let, co tyto záležitosti sbírám, čili jsem k tomu měl blízko. Za druhé jsem narazil na to, že neexistuje nic, kde by se člověk mohl domoci dalších autorů, pokud je nepozná a nezačne se s nimi „kamarádit“. A třetí moment přišel asi před dvěma lety, kdy vyšel JFK (první česká sci-fi/fantasy série; pozn. redakce) s ilustrací na obálce, která se mi moc líbila. Já tam zavolal, že bych ten obrázek chtěl. Oni mi řekli, že je to digitální, čili jsem navrhl, ať mi to vytisknou na kvalitním papíře, autor ať to podepíše a já to koupím. Už se neozvali. (smích) A to byla ta třetí motivace, protože část těchto záležitostí (ukazuje na vystavená díla) jsou právě autorské digitální tisky a to je právě to, co já jsem chtěl od JFK.

Byly nějaké problémy s organizací a plánováním Galerie Nemesis?

Hlavním problémem bylo, že jsme začali pozdě shánět prostory. Když totiž toto začnete řešit, a potřebujete to co nejdříve, je už pozdě. Jindřišská věž byl prakticky jediný prostor, který byl k mání, takže i když není z hlediska výstavního ideální, což je i vidět, byla to prostě jediná možnost, a my jsme se snažili jí využít co nejvíce. Co se týče autorů, jsou to ve směs příjemní, milí lidé, umělci. Já jsem dřív hodně pracoval se spisovateli, takže jsem zvyklý na termíny, jednání, a na nich je přesně vidět, kdo se tím živí profesionálně a kdo to dělá jako koníčka, ale nakonec jsme usmlouvali asi 25 autorů, českých a slovenských. Zde je vystaveno 22 autorů, takže ne všechny z oslovených tady máme, protože nám nějací přibyli v průběhu. V podstatě je to česká a slovenská špička.

A jaká máte od Galerie Nemesis očekávání?

Já doufám, že se něco prodá (smích). Druhá věc je, že samozřejmě náklady jako takové jsou poměrně velké, čili by se toho mělo prodat hodně, aby se to všechno zaplatilo. (smích) Ale já věřím v synergii, to znamená, že výstava, otevření, průběh, návštěvnost ve spojení s webovým obchodem poběží tak, jak má.

Galerie Nemesis má za mediálního partnera náš magazín Topzine.cz. Co si o tomto projektu myslíte?

Kdybych si o něm myslel něco negativního, tak bychom se asi nestali partnery. (smích) Musím se přiznat, že jsem v poslední době neměl čas na to, abych ty stránky prošel a vytvořil si na ně nějaký ucelený názor. Ale časem to udělám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Organizátor Galerie Nemesis Václav Krištof: Doufám, že vše bude probíhat v synergii