Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Orel deváté legie na DVD: Najdi orla a zachráníš čest

Výprava k severním barbarským kmenům nabídne dobrodružství, napětí i dojetí. Zajímavá podívaná nejen pro milovníky starověkého Říma.

FOTO: Orel deváté legie (2011)

Marcus je odhodlaný získat Orla za každou cenu, Zdroj: distributor filmu

Film

Příběh je zasazen do doby vlády římského impéria. Hlavní postavou je voják Marcus (Channing Tatum), který při svém hrdinském činu utrpěl zranění nohy. To mu ovšem dost zkřížilo plány. Jeho největším přáním je očistit jméno svého otce, který při výpravě na území barbarů přišel o legendárního zlatého Orla, symbol Říma. Marcus a jeho barbarský otrok Esco (Jamie Bell) se vydávají zlatého Orla hledat za Hadriánův val, aby zachránili čest rodiny.

Channing Tatum je americký herec s dobře vypracovaným tělem. Pamatovat si ho určitě budeme z Let’s Dance a romantickému snímku Milý Johne, kde už si roli vojáka vyzkoušel.

Snímek je technicky velice dobře zvládnutý. Kamera zachycuje kromě klíčových scén i mnoho povedených záběrů přírodní scenérie. Hudba vyváženě vykresluje atmosféru. Je vážná a dramatická. Kostýmy jsou věrohodné, ale nebudí přehnanou pozornost. Spíše než nablýskané zbroje, čekejte skromné oděvy.

Jak dopadl Orel deváté legie v kinech? Přečtěte si recenzi Lucie Šimůnkové!

Práce maskérů u představitelů barbarského kmene jsou výborné, ale jeden háček by se našel. Všichni divoši mají zelený, blátivý make-up, z velké části vyholené hlavy a jsou spoře oděni. Vypadají spíše jako příslušníci nějakého afrického kmene, než jako kmen z dnešního území Skotska.

Zde vyvstává otázka, nakolik se film drží historických fakt. Není náhodou tato podoba barbarů krapet přehnaná? A co dalšího je ve filmu předimenzované? Na tuto otázku umí odpovědět nejspíš jen odborník na historii. Nutno ale říct, že běžný divák to tvůrcům sní i s navijákem.

Orel deváté legie neurazí. Je to kvalitně natočený film. Téma ale nemusí být pro diváka příliš zajímavé, a proto si film nemusí najít příliš příznivců. Ale i přes to všechno… Slušná práce.

DVD

Disk je v hezké grafické úpravě. Kvalita nahrávky je výborná a bude se krásně vyjímat i na větších obrazovkách. Snímek si můžete pustit v originále s českými titulky nebo s českým dabingem. Bonusy bohužel k dispozici nejsou, ale je možnost shlédnout upoutávku na Orla deváté legie i jiné filmové novinky.

Orel Deváté legie (The Eagle)

Drama / Válečný / Historický
USA, 2011, 114 min

Režie: Kevin Macdonald
Hrají: Channing Tatum, Jamie Bell, Mark Strong, Donald Sutherland, Douglas Henshall, Tahar Rahim, Denis O’Hare

Zvuk: anglický 5.1, český 5.1
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Orel deváté legie na DVD: Najdi orla a zachráníš čest