Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Opencard není jenom tramvajenka, do zoo vás pustí se slevou

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

3. 3. 2011

Všichni Pražáci mají mezi opencard a tramvajenkou rovnítko. Ti sečtělejší vědí, že červenou kartičku můžou použít v pobočkách Městské knihovny jakožto kartičku knihovnickou. Někteří odvážlivci, kteří jezdí po Praze autem, vědí, že jim opencard poslouží jako taková kreditka v automatech u placených zón parkování. Ale kdo z nás už opencard použil jako slevovou kartičku v zoo, divadle, fitku nebo půjčovně aut?

Open card má za sebou těžkou dobu zavádění, FOTO: Petra Prokopová, Topzine.cz

Zavedení karty Pražana se neobešlo bez emocí. Kritici i zastánci opencard se neustále střetávají ve veřejných diskuzích, článcích a na internetových fórech. Ale pokud nespadáte do kategorie Student (19-26 let) nebo nepoužíváte příměstskou dopravu, nemáte na výběr. Kupón do tramvajenky už vám nikdo neprodá a vy opencard prostě mít musíte. Proto se hodí vědět, k čemu všemu vám ta červená kartička je.

Klasika tramvajenka a knihovna

Opencard postupně nahrazuje tramvajenky s papírovými kupóny. Jediná kategorie, kterou to ještě v případě městské dopravy nepostihlo, jsou studenti ve věku od 19 do 26 let. „Kdy se budou rušit papírové kupóny pro studenty, zatím není stanoveno. Každopádně to ale oznámíme s dostatečným předstihem. Studenti si karty i elektronické jízdné mohou pořizovat již nyní,“ říká tiskový mluvčí opencard Martin Opatrný.

Opencard si můžete také aktivovat jako čtenářský průkaz v jakékoli pobočce Městské knihovny v Praze, a dokonce i v Národní technické knihovně.

Opencard a auta

Na opencard si můžete nechat nabít 100 až 2000 korun a zaplatit s ní potom u parkovacího automatu. A pokud chcete znát své dopravní přestupky, včetně záznamů z radarů, můžete si díky opencard otevřít aplikaci Vím, jak řídím na portálu Prahy a zjistit, jak na tom jste.

Slevu vám poskytne předražená červená kartička

Málokdo ví, že mu jeho karta Pražana nabízí i poměrně velké množství slev na různé kulturní a zábavné akce a vybrané zboží a služby. Slevy se pohybují v rozmezí od 5 do 50 %. Pokud budete chtít slevy využít, stačí na pokladně předložit svou opencard a obsluha pomocí čtečky zkontroluje, jestli je karta platná.

Díky Open card můžete využít celou řadu slev, FOTO: Petra Prokopová, Topzine.cz

Slevy jsou rozděleny na městský a komerční slevový program. Do toho městského se řadí slevy na vstup do pražské zoo, botanické zahrady, Trojského zámečku a zámku Ctěnice, Národní galerie, Muzea hl. města Prahy, pražských věží, planetária, hvězdárny, na koncert Symfonického orchestru hl. města Prahy a na představení divadla Minor.

Vedle toho je v plánu zařadit do programu i některá další pražská divadla – Městská divadla pražská, Švandovo, Karlín a další.

Do komerčního slevového programu spadá řada služeb a zboží od slev v knihkupectví Academia, přes pizzerii a vestavěné skříně až po taxi službu a Modré anděly.

Když už tu malou červenou kartičku nosíme v peněžence mezi občankou a řidičákem, tak proč nevědět, kdy se hodí ji vytáhnout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opencard není jenom tramvajenka, do zoo vás pustí se slevou