Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Opava: historický skvost Slezska

Hana Chytrá

Hana Chytrá

3. 6. 2010

Čechy, Morava, Slezsko – tři historická území tvořící dnešní Českou republiku. Bohužel mnoho obyvatel Slezsko z výčtu vypouští. A právě Opava, bývalé zemské město, dnes statutární město, je středem a dominantou celé oblasti.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Zdroj: Hana Chytrá

Opava historická

Osídlení Opavska se táhne daleko do minulosti, až do starší doby kamenné. Evidujeme doklady lidské činnosti během celého pravěku a  středověku. Z roku 1195 pochází první písemná zmínka o kupecké osadě a roku 1224 bylo královskou listinou povýšeno na město.

Podle pověsti je název města odvozen od sporu dvou zámožných kupců, kteří vedli v místech dnešního města spor o páva. Město poté nabývalo na významu, stalo se nejvýchodnější výspou a základnou přemyslovských králů.

V roce 1625 byl do Opavy povolán jezuitský řád a o pět let později zde bylo založeno jezuitské gymnázium. Při gymnáziu bylo v roce 1814 založeno muzeum, dnes Slezské zemské muzeum, nejstarší ve střední Evropě. Porážka Marie Terezie a rozdělení Slezska mezi Prusko a Rakousko vyneslo Opavu do pozice centra rakouského Slezska. Význam Opavy v 19. století podtrhlo i konání tzv. kongresu Svaté aliance v roce 1820, na němž se v Opavě sešli evropští panovníci. Až do roku 1928 byla Opava hlavním městem československého Slezska.

Budova nádraží, Foto: Hana Chytrá

Co rozhodně v Opavě musíte vidět

Jelikož historické centrum Opavy je v okolí Horního a Dolního náměstí, většina památek je právě tam. Dominantou Dolního náměstí je barokní kostel sv. Vojtěcha s přilehlou jezuitskou kolejí a renesanční domy kolem náměstí. Hornímu náměstí vévodí renesanční Městská věž Hláska, sídlo dnešního Magistrátu města Opavy. Naproti Hlásce stojí Slezské divadlo v klasicistním slohu. Jen pár desítek metrů dále se nachází gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel je unikátní svojí originální architekturou, je zbudovaný v tzv. slezské červené gotice, která je charakteristická právě pro oblast Slezska.

Slezské divadlo, Foto: Hana Chytrá

Historické centrum Opavy je přímo přeplněné doklady krásné architektury, barokními paláci, kláštery a secesními domy. Při toulkách slezskou metropolí můžete narazit na zástupce všech uměleckých slohů až po moderní stavby z 20. století.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opava: historický skvost Slezska