Menu
TOPZINE.cz

OparKdo trpí opary, jistě potvrdí, jak dosti nepříjemné můžou být. Dokáží otrávit život na nějaký čas, hlavně objeví-li se v nejméně vhodnou dobu. Opar je složen z bolestivých, tekutinou naplněných puchýřků, jež se objevují na rtech, kolem rtů, na bradě a v okolí nosu. Ve skutečnosti je to infekční onemocnění kůže, které je bohužel velmi rozšířené.

Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

Opary na rtech zapříčiňuje virus zvaný Herpes simplex (HSV-1); typ 1. Virus se přenáší slinami. Po prvním nakažení nemusí dojít k žádným projevům, ale může se vyskytnout zvýšená teplota, celková slabost, puchýřky na rtech i v okolí. Po nakažení zůstává neaktivní virus v těle, a když se aktivuje, putuje na povrch do kůže, kde se projeví jako opar. Jakmile je osoba infikována, může trpět opakovanými výsevy oparů během celého života. U někoho se opary objeví třeba jen párkrát za život, u jiného pak mnohem častěji.

Co opary vyvolává?

Virus se ve zdravém organismu usídlí, je neaktivní a vyčkává. Opary se objevují, když je organizmus přetížen a imunitní systém oslaben. To může nastat při prochladnutí, horečce, chřipce/nachlazení, jiném virovém onemocnění, únavě/vyčerpání, stresu, hormonálních výkyvech (menstruace), silnějším slunění (na jaře, na horách).

Šíření oparů a jejich nákaza

Virus je velice nakažlivý. Infikovaná osoba jej může přenášet, i když jeho symptom – opar – nemá. Opar je nakažlivý po celou dobu svého trvání. I když se objeví strupy, šíření infekce stále trvá. Na jiné osoby se může přenést těsným fyzickým kontaktem, při objímání, líbání a skrze infikovaný předmět, jako je např. sklenička, láhev, zubní kartáček. Však pozor, hrozí i vlastní nákaza, z jedné části těla na jinou. Třeba tím, že na opar sáhnete a následně se někde poškrábáte.

Mikrosnímek Herpes simplex viru, Zdroj: wikipedia.org

Mikrosnímek Herpes simplex viru, Zdroj: wikipedia.org

Virus si můžete nechtěně přenést do očí, tady hrozí dokonce oslepnutí! Zejména nosíte-li kontaktní čočky, dbejte zvýšené opatrnosti. Raději na opar nikdy nesahejte, pokud jej potřebujete namazat, použijte třeba vatovou tyčinku. Když vás svědí, často se tak děje při jeho hojení, použijte papírový kapesník. Pokud na něj přece jen sáhnete, ihned si umyjte ruce. Buďte opatrní při nanášení i odstraňování make-upu. Mějte oddělené nádobí i ručníky. A raději se vyhněte orálnímu sexu. Mějte na mysli, že opar je infekce, kterou můžete předat dál, proto tuto situaci nepodceňujte.

Stádia oparů

Opar obvykle trvá 7 až 12 dní. Prvními příznaky jsou pocity brnění, pálení a pnutí v postižených oblastech a samozřejmě také tam, kde jste jej měli posledně. Vhodné začít léčit. Následuje fáze puchýřků a vřídků. Ty časem praskají a vytéká z nich tekutina. Posléze se začne vytvářet strup, který může praskat. Doporučuji stále mazat. Opar pak postupně více schne a ztrácí se. Může po něm zůstat zarudlé místo, které časem vymizí. Někdy může zůstat jizva, zejména budete-li strup násilně strhávat.

Léčba oparů

Léčí se již vzniklý opar, virus prozatím bohužel ne. Pokud nemáte opar v blízkosti oka, poruchu imunity či jiná závažná onemocnění, postačí domácí léčba. K dispozici jsou volně prodejné masti, gely (Herpesin, Zovirax, Viru-Merz, Vectavir, aj.) a náplasti (Compeed). Rychlé a včasné aplikování, již s úplně prvními příznaky, může zkrátit a zmírnit celý průběh onemocnění.

Foto: Vladimíra Pochylá, Topzine.cz

Foto: Vladimíra Pochylá, Topzine.cz

Z mé vlastní zkušenosti doporučuji používat náplasti proti oparům pouze na menší opary v raném stádiu. Pokud máte opar ve fázi, kdy puchýřky praskají a vytéká z nich tekutina, raději volte masti nebo gely. Opar se mi totiž pod náplastí zduřil, otekl a zmokval, což bylo bolestivé a opravdu nepříjemné.

Pokud již opar máte, je vhodné organismus posílit vitamíny, které podporují imunitu, regeneraci a výživu kůže. Např. Zinek (doplněk stravy) – pomáhá zvyšovat odolnost organismu, příznivě působí při kožních obtížích. Vitamín C – antioxidant, podporuje obranyschopnost organizmu. Vitamín E – antioxidant, posiluje organismus, chrání proti virům. Selen – antioxidant, pozitivně ovlivňuje imunitní systém, vhodná je kombinace s vitamínem E, jejich účinky se tak zvyšují. Taktéž u vitamínů C a E platí, že pokud působí společně, mají vyšší účinnost. Poraďte se v lékárně, popřípadě u doktora.

Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

Dobré je vynechat z jídelníčku ořechy, bílé pečivo, čokoládu. Naopak více jezte česnek, jež je přírodní antibiotikum, cibuli, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby, mořské řasy a pijte mléko a zelený čaj. Odpočívejte, relaxujte a snažte se vyhýbat stresu.

Prevence

Ochraňujte se před opary včasně a preventivně. Zejména jste-li nachlazení, nemocní, ve stresu, je-li období chřipek, a na jaře, kdy je organizmus po zimě oslabený. Již zmíněné vitamíny a dobrý jídelníček pomohou. Jsou i léky na podporu imunity, jako např. Preventan, ten je vhodný užívat právě v době zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. Dobré jsou Echinaceové kapky, které celkově posilují imunitní systém.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opar rtů