Menu
TOPZINE.cz
Hudba

OneRepublic si zahráli v Holešovicích i na Karlově mostě

Redakce

Redakce

21. 4. 2011

foto Ryan Tedder, One Republic!Fotogalerie!V podvečer 19. dubna se před pražským klubem SaSaZu začala tvořit dlouhá fronta. Důvodem nedočkavě přešlapujícího zástupu byl první samostatný koncert amerických hitmakerů OneRepublic u nás. Předskokani Eddie Stoilow přišli opravdu jen na skok.

FOTO: Zpěvák OneRepublic na pražském koncertu v SaSaZu

Zpěvák OneRepublic Ryan Tedder na pražském koncertě, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Nad pražskými Holešovicemi zapadalo slunce a fanoušci OneRepublic, skupiny, která v roce 2008 okupovala rádia po celém světě se svým hitem Apologize, se způsobně řadili na rozpáleném prostranství před klubem. Zapomeňte na živelné punkrockové tlačenice. Úterní večer v SaSaZu patřil popkultuře.

Krátce po čtvrt na osm začala řada lidí, s věkovým průměrem lehce přes dvacet let, celkem svižně mizet v útrobách klubu. Přesně o hodinu později se solidně zaplněné SaSaZu dočkalo prvních muzikantů na pódiu.

Eddie Stoilow na skok

Role předkapely padla celkem logicky na Eddie Stoilow, kteří se v žebříčcích českých rádií usadili podobně suverénně jako OneRepublic v těch světových. „Tvorba OneRepublic se nám moc líbí, navíc je nám žánrově velmi blízká. Zahrát si před nimi je výzvou, na kterou se opravdu těšíme,“ řekl před koncertem zpěvák Honza Žampa.

Dostat publikum do provozní teploty měly písničky z dosud nepokřtěné desky Oh My God!. Eddie Stoilow neponechali nic náhodě a odstartovali svůj set aktuálním singlem Frozen. Na obecenstvu bylo znát, že se pořadatelé s výběrem předskokana nespletli.

Zdání, že zvuk nejel po celou první písničku naplno, se záhy potvrdilo, když kapela hrábla do strun podruhé a… bylo ticho. To trvalo necelou další hodinu, kdy pódium zelo prázdnotou. Návštěvníci to zprvu brali s humorem a skandovali: „Ještě jednu!“ Když už každý stihl situaci probrat s lidmi kolem nebo na facebooku, začalo se ozývat pískání.

Mezinárodní trapas odvrácen

Rozladění fanoušků rychle pominulo, když se na pódium vrátili Eddie Stoilow. Frontman Honza Žampa na sebe vzal roli pořadatele. „Je to i v roce 2011 jen technika, nestihneme náš koncert, nezlobte se na nás,“ prohlásil a uvedl druhý singl večera Floating, „další věc od nás pro vás, poslední.“ Kapela se rozloučila pozváním do pražské Akropole na křest nové desky a pár placek rozesela mezi první řady.

Po půlhodinové přestavbě se na pódium dostaly hlavní hvězdy večera. Zpěvák Ryan Tedder vběhl na scénu v apartním klobouku a hned v první písničce Made For You předvedl, že svůj hlas umí vyhnat do závratných výšek. Les rukou pod pódiem mluvil jasně.

Jako by se OneRepublic rozhodli přehrát Praze svoji poslední desku Waking Up hezky popořádku od začátku do konce. All The Right Moves rozezpívala snad celý sál a Ryan Tedder cestoval po pódiu jak Marco Polo po Číně – tam a zpátky.

FOTO: Zpěvák One Republic Ryan Tedder

Zpěvák One Republic Ryan Tedder, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Ani při dalším songu z poslední desky Everybody Loves Me se zpěvák nezastavil, a když zrovna neseděl za klávesami, pobíhal před první řadou s tamburínou. Ve chvílích, kdy nedržel kytaru nebo jiný nástroj, zaměstnal ruce pozdravy s fanoušky.

Stop And Stare, slova singlu z první desky, byla pro publikum další příležitostí si trochu zakřičet. Písničku umocnil důraz bicích, který v závěru ustoupil, aby dal vyniknout zpěvu a akustické kytaře. Pro v rádiích nespočetněkrát obehranou Apologize kapela naštěstí chytře zvolila novou aranž. All This Time proseděl Ryan Tedder na repráku, to ho zřejmě lehce ukolébalo a následující Good Life sice hezky, ale tak trochu odrecitoval.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_04_19_one_republic/]

Fanoušci se dočkali i jedné novinky, před kterou se zpěvák podruhé za večer více rozpovídal. „Zahrajeme písničku, kterou moc neumíme, vy ji ale neznáte, možná to bude nejlepší písnička, co jste kdy slyšeli“, uvedl s nadsázkou Life In Color. Na chvíli se zdálo, že poslední skladba večera bude Marchin On, ztlumené reflektory se ale zase rozsvítily a zazněl další ze singlů poslední desky, Secrets.

Kapela předvedla skutečnou nástrojovou rošádu. Už dříve během večera se za klávesami střídal zpěvák Ryan Tedder a cellista Brent Kutzle. Tentokrát se ke klapkám posadil kytarista Drew Brown, zatímco Zach Filkins svoji kytaru vyměnil za housle a Brent Kutzle se chopil baskytary.

Závěr patřil coverům, přídavků se dočkal Karlův most

Na závěr zaznělo také několik coverů, mimo jiné Stand By Me. Celý koncert uzavřeli OneRepublic písničkou Waking Up. „Příště s novými písničkami a novým albem, na shledanou, čau,“ rozloučil se českými pozdravy Ryan Tedder. Ač se publikum ještě chvíli snažilo, přídavku se nedočkalo a krátce po půl jedenácté se začalo SaSaZu pomalu vyprazdňovat.

Ani ne o hodinu později už kapela na svém twitteru zvala fanoušky na malou jam session na Karlův most. Jak to vypadalo na spontánní afterparty, se můžete podívat na videu.

OneRepublic předvedli, že jejich písničky se stejně dobře poslouchají z desky i na živo a že nejsou jen popové hvězdičky z plakátu, ale muzikanti, kteří se na pódiu nešetří. Až na únavné čekání to byl příjemný večer. Žádný zlom ani objev na poli hudby se nekonal, ale to snad ani nikdo nečekal. Skalní fanoušci si jistě po vydání nové desky, které je plánované na příští rok, rádi dají repete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

OneRepublic si zahráli v Holešovicích i na Karlově mostě