Menu
TOPZINE.cz
Hudba

One man kapela s divným rapperem, kterého nechtějí celebrity. To jsou The Streets

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

18. 5. 2011

Pod názvem The Streets se skrývá jedinec jménem Mike Skinner. Tento mladý muž z Birminghamu s nadsázkou za druhého stálého člena souboru označuje mechanického bubeníka Johnnyho. V únoru letošního roku vydal album a fanouškům oznámil, že dalšího už se nedočkají. Kapelu také můžete vidět naživo na letošním festivalu Rock for People.

FOTO: The Streets

The Streets, projekt jednoho muže, Zdroj: the-streets.co.uk

Michael Skinner, rodák z Londýna, strávil většinu života v Birminghamu a netají se vřelými city k této metropoli. Z dětství mu však zůstal typický způsob mluvy, který bývá někdy žertovně nazýván Mockney. Už od mládí měl Mike rád hudbu, učil se hrát na klávesy a snil o vlastním nahrávacím studiu.

logo Speciál Rock for People

V druhé polovině devadesátých let dal s několika společníky dohromady The Streets. Postupem času se ovšem soubor  zredukoval a jako tvrdé jádro zůstal jen samotný Skinner. Přesto si ponechal název v množném čísle a pustil se do nahrávání.

První single Has It Come to This? sklidil roku 2001 v rádiích úspěch a přesvědčil tak vydavatele, že neprohloupili, když mladému rapperovi dali šanci. Neotřelý mix rapování na pozadí elektronické hudby nezapřel vliv britské klubové scény a publikum oslovil.

Originální pirát

Signály byly více než příznivé, a tak o rok později Skinner představil debut nazvaný Original Pirate Material s pilotní skladbou Let’s Push Things Forward. Potvrdilo se, že britští posluchači Skinnerovi rozumějí, album vyvolalo velmi pozitivní ohlasy.

Hlavním tématem alba se stal životní styl britské mladé generace a jak vidno, Skinnerovi se podařilo ho zachytit tuze zdařile. Po vydání americké verze alba se však  senzace neopakovala, přestože kritiky byly příznivé. Snad má hudba The Streets v sobě cosi, co je bližší ostrovní populaci.

Následovalo album A Grand Don’t Come for Free, na němž Skinner popisuje sérii šťastných i nešťastných událostí. Koncepční album tak získává podobu příběhu. Z řady rapových skladeb vybočuje baladická Dry Your Eyes, v níž se hrdina vzpamatovává z rozchodu.

Díky zmíněné desce se Skinner vyhoupl mezi úspěšné hvězdy hudebního nebe. Nové prostředí se mu stalo inspirací pro texty k dalšímu albu, které nazval The Hardest Way to Make an Easy Living. Na něm najdeme lehce provokativní píseň When You Wasn’t Famous. Skinner v ní – mimo jiné v souvislosti s užíváním drog – zmiňuje nejmenovanou celebritu, která ho odmítla.

Čtvrté album Everything Is Borrowed z roku 2008 označil Mike za mnohem pozitivnější a klidnější než předchozí nahrávky. Už tehdy oznámil, že příští album bude zároveň poslední. V refrénu titulní písně se opakuje motto, které člověka donutí k zamyšlení: Přišel jsem na svět s ničím/A odcházím s ničím kromě lásky/Všechno ostatní je jenom vypůjčené. Ve videu Skinner ztvárnil otce rodiny, kterou při pokojné snídani vyruší exekutoři – text písně tady získává další rozměr.

Letos v únoru Skinner potěšil své publikum dlouho očekávanou deskou Computers and Blues, kterou předem popsal jako „temnou a futuristickou“. Podle Skinnerových slov má svým zvukem připomínat atmosféru Berlína. Také se rozhodl trochu pozměnit zvuk, ubrat ve studiu přístroje a místo nich zase jednou přizvat ke spolupráci lidi z masa a kostí.

O této novince Skinner prohlásil, že bude labutí písní projektu The Streets. Jedná se v pořadí o jeho pátý počin, na víc desek už nemá podepsaný kontrakt. A zdá se, že ani nemá chuť ho prodlužovat. Fanouškům osobitého rappera tedy nezbývá, než čekat, zda se po rozloučení s The Streets ještě představí pod novým jménem.

Chcete-li spatřit The Streets na vlastní oči, pak už zřejmě mnoho příležitostí nezbývá. Jednu z nich skýtá letošní ročník královéhradeckého festivalu Rock for People, kde Skinner vystoupí. Doprovázet ho budou kolegové Kevin Mark Trail (zpěv), Wayne Fibes (kytara), Chris Brown (klávesy), Magic Mike (samplery) a už zmíněný mechanický bubeník řečený Johnny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

One man kapela s divným rapperem, kterého nechtějí celebrity. To jsou The Streets