Menu
TOPZINE.cz
Sport

Ondřej Synek: Skifař s pozlacenými vesly

Martin Slabý

Martin Slabý

6. 11. 2010

Možná se vám bude zdát troufalé zařazovat skifaře Ondřeje Synka po bok Marca Girardelliho. Český reprezentant si to však bezpochyby zaslouží, což naposledy potvrdil v noci z pátku na sobotu, kdy na MS na Novém Zélandu vybojoval už svou šestou světovou medaili.

Ondřej Synek

Skifař Ondřej Synek po vítězném závodě na mistrovství světa Zdroj: youtube.com

Hned po startu se usadil na čele a společně s Britem Campbellem a domácím Drysdalem se na něm držel po celý průběh dvoukilometrového závodu. To mu ale nestačilo. Zkraje druhé poloviny tratě se od svých konkurentů odpoutal a vedoucí postavení už nepustil. Ondřej Synek si dojel pro první zlato z mistrovství světa v kariéře.

Rodák z Brandýsa nad Labem v tomto středočeském městě i začínal s veslováním. To mu bylo třináct let. Podle vlastních slov však nebyl sportovní typ a tréninky často zanedbával, přesto se ve svých šestnácti letech dostal do Prahy, kam si jej vyhlédl trenér Milan Doleček starší. Už o rok později se dočkal svého prvního mezinárodního startu.

Ten pro něj dopadl nadmíru dobře. Na juniorském mistrovství světa v Záhřebu si na krk pověsil bronzovou medaili za třetí místo ve dvojskifu. Po dvou účastech na seniorském MS, kde si vyjel jedenácté místo v párové čtyřce a páté opět ve dvojskifu, přišel rok 2003, kdy si Synek připsal první výrazné úspěchy mezi dospělými. Všechny ale stále na dvojskifu. V jedné sezóně dokázal v této disciplíně kralovat světovému poháru a získat bronz na mistrovství světa v Milánu. V roce 2004 v Aténách pak proměnil svou první účast na olympiádě v páté místo.

Ondřej Synek

– narozen 13. října 1982 v Brandýse nad Labem

– svobodný, s přítelkyní čeká syna

– 5x se stal celkovým vítězem světového poháru

– 1x vyhrál mistrovství světa (2010)

– ze světových šampionátů má i čtyři bronzové a jednu stříbrnou medaili

– 2x získal zlatou medaili na mistrovství Evropy (2007, 2010)

– má stříbrnou medaili z olympiády v Pekingu (2008)

Letopočet 2005 znamenal pro českého reprezentanta počátek úspěšné skifařské éry. Hned ten rok za sebou totiž ve světovém poháru nechal všechny soupeře a na špatnými povětrnostními podmínkami zmítaném světovém šampionátu v japonském Gifu obsadil třetí místo. Postupně začal získávat cenné kovy na mistrovství světa poměrně pravidelně. Roku 2006 v britskému Etonu opět bronz, mnichovský šampionát mu další sezónu přinesl stříbro, loni v Poznani z toho bylo opět třetí místo. Před dvěma lety navíc postříbřil svou účast na olympiádě v Pekingu.

První místa sbíral v jiných soutěžích. Dvakrát dokázal zopakovat celkové vítězství ve světovém poháru, před třemi lety s osmou kraloval evropským veslařům v Poznani. Jen zlato z mistrovství světa jako by mu zůstalávalo stále zapovězené. Světovému veslování totiž v posledních letech kraloval Novozélanďan Mahé Drysdale, který ovládl poslední čtyři MS.

Každá série však jednou končí. Ta Drysdaleova skončila trochu nečekaně právě na jeho domácím mistrovství. Pokořil ho Čech Ondřej Synek. Vyučený zlatník, který konečně dokázal  na mistrovství světa pozlatit i svá vesla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondřej Synek: Skifař s pozlacenými vesly