Menu
TOPZINE.cz
Sport

Ondřej Pavelec: Cesta z Kladna pomalu, ale jistě až do NHL

Redakce

Redakce

7. 6. 2011

Po nedávno odehraném šampionátu na Slovensku je mezi českou veřejností víc než kdy jindy skloňováno jméno brankáře Ondřeje Pavelce. Muže, jenž byl jedním z hlavním tahounů národního týmu za bronzovými medailemi. O tom, že jeho výkony na mistrovství světa nebyly jen výstřelem ze tmy, se dočtete v několika následujících odstavcích.

FOTO: Hokejový brankář Ondřej Pavelec

Hvězda české hokejové reprezentace na MS 2011 Ondřej Pavelec v klubovém dresu Atlanty Trashers Zdroj: Youtube.com

Ondřej Pavelec v letošním ročníku udivoval celou NHL. Takřka neznámý muž v masce ničil nejlepší střelce a táhl průměrný tým do play off. Atlanta však skončila před branami vyřazovacích bojů. Týmový neúspěch z klubového působení si nakonec vynahradil bronzovou medailí v barvách národního týmu. Jméno Pavelec k sobě úspěchy doslova přitahuje. A to už od mládí.

Kladenská juniorka

Pavelec chytal v Čechách za Kladno, a potvrzuje tak pověsti o vyhlášené kladenské líhni talentů. Tam také započala dlouholetá přátelství s dalšími talenty Jakubem Voráčkem a Michaelem Frolíkem. S oběma se nyní střetává při zápasech zámořské NHL a v národním týmu dospělých. Jejich klukovský sen se stal skutečností.

Ondřej svou cestu odstartoval skvělými výkony v kladenském dresu, a tak ho nemohla minout pozvánka do reprezentační „17“. S tou získal na MS juniorů v roce 2004 stříbrné medaile a výrazně se připomněl zámořským skautům.V roce 2005 byl draftován týmem Cape Breton Screaming Eagles (QMJHL). V témž roce byl také druhou volbou draftu klubu Atlanta Trashers (NHL). Cíl vyjet na led slavné NHL se zdál být zase o kousek blíž. V této sezoně ještě stihl obsadit s reprezentační „18“ čtvrté místo na MS juniorů. Odehrál poslední sezonu za Kladno a Pavelcova zámořská mise mohla začít.

Hvězdou v týmu Cape Breton

V týmu hrajícím QMJHL (Quebec Major Junior Hockey League) Pavelec strávil dvě sezony 2005/2006 a 2006/2007. Ti, kteří předpovídali, že na zámořský styl hokeje nemá, se šeredně spletli. Ondřej byl dvakrát členem prvního All-Star Teamu ligy. Dva roky po sobě mu byla udělena Jacques Plante Trophy, kterou získává gólman s nejmenším průměrem obdržených gólů v sezoně. Do sbírky si v první sezoně přidal ještě Raymond Legacé Trophy pro nejlépe bránícího nováčka a RDS Trophy za nováčka roku. Po skvělých výkonech se o kladenského rodáka přihlásila Atlanta.

Do branky Atlanty pomalu, ale jistě

V roce 2007 podepsal kontrakt s klubem Atlanta Trashers. Svůj první zápas odchytal 20. října 2007 proti klubu Tampa Bay. V úvodní sezoně však strávil většinu času ve farmářském, tedy záložním celku Atlanty Chicago Wolves. Výrazně pomohl klubu Chicago Wolves vyhrát Calder Cup. Jako třetí gólman v historii soutěže vychytal v play off maximální možný počet vítězství , tedy šestnáct.

Foto: Pavelec při rozhovoru s novináři v NHL

Ondřej Pavelec při pozápasovém rozhovoru s novináři v NHL Zdroj: Youtube.com

Úvodní dvě sezony byl jeho týmem především záložní celek Chicago Wolves a šanci se prosadit do hlavního týmu dostával jen málokdy. V sezoně 2008/2009 se po zranění prvního brankáře Kari Lehtonena v brance Atlanty pravidelně střídal s Johanem Hedbergem. Poprvé začal dostávat více prostoru v sezoně 2009/2010. První nulu vychytal 13. listopadu 2009 proti týmu Los Angeles Kings. Druhou si připsal o pár dnů později, když 24. listopadu z ledu vymazal všechny soupeřovy střelce, a Atlanta si tak dlouhodobě připsala skalp jednoho z nejlepších týmů NHL Detroitu Red Wings.

Naplno se do branky Atlanty dostal až v sezoně 2010/2011. Před sezonou byl jmenován jedničkou klubu a nezastavilo ho ani zkolabování v prvním zápase. O post jedničky se důrazně přihlásil po návratu z listiny zraněných. V jednu chvíli si přivlastnil druhé místo ve statistikách mezi brankáři celé NHL. Podařilo se mu vyhrát 6 utkání v řadě a celkem 8 z 10 zápasů. Nakonec však Atlantu do play off nedotáhl, a tak vyrazil za úspěchy v reprezentačním dresu.

Vokoun nejel, Pavelec zářil

Pavelec přijal pozvánku do národního týmu a měl podobně jako loni krýt záda Tomáši Vokounovi. Jenže Vokoun se nakonec ze šampionátu omluvil, a tak musel své umění ukázat Pavelec. Zvládl to bravurně. Po celý šampionát podával stabilní výkony a zejména v zápase proti Finsku předvedl bezchybný výkon. Finové nás přehrávali, ale všechny jejich střely končily na českém brankáři. V několika momentech už hráči zvedali radostně ruce nad hlavu, ale Pavelec působil jako chobotnice, která přitahuje puky. Ze Slovenska si naše reprezentace v čele s Pavelcem přivezla zasloužené bronzové medaile.

Mrštný obr

Ondřej Pavelec je vysoký brankář a po oblečení výstroje je schopen zaplnit téměř celou branku. Takových brankářů je ale spousta. Většina velkých brankářů jsou však sice velcí, ale neobratní chlapi. První střely chytají s přehledem, ale následné dorážky už pokrýt nedokáží. A právě v tom je Pavelcovo kouzlo. Kromě výšky a rychlé lapačky ho navíc zdobí pro vysoké brankáře neobvyklá mrštnost. Když už se zdá, že bezmocně leží mimo branku, často ještě stihne nastavit beton či máchnout lapačkou a zabránit gólu. Střelce tak přivádí doslova k šílenství.

Třiadvacetiletý brankář je velkým příslibem do budoucna. Vzhledem ke svému věku by se mohl nadále zlepšovat a jednou by se mohl stát hvězdou NHL. V Atlantě respektive ve Winnipegu, kam se klub nedávno přestěhoval, k tomu má ideální podmínky. Měl by být jasnou jedničkou, a jelikož Atlanta nepatří mezi kluby s nejlepší obranou, může Pavelec s každým dalším zákrokem sbírat cenné zkušenosti. Stabilním gólmanem bude v budoucnu pro národní tým.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že s obránci si do budoucna trenér národního týmu nemusí lámat hlavu. V brance totiž bude stát brankář, který je schopen pochytat všechny střely a dorážky. Brankář, který, dokud nesvítí červené světlo, dělá všechno pro to, aby puk nepřešel brankovou čáru. A dělá to sakra dobře! Tím brankářem je talentovaný chlapík Ondřej Pavelec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondřej Pavelec: Cesta z Kladna pomalu, ale jistě až do NHL