Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ondřej Neff: Česká sci-fi scéna vyšší sféry nepotřebuje

Anna Malá

Anna Malá

9. 10. 2010

!SPECIÁL!Galerie Nemesis, výstava a prodejna obrazů s fantasy, sci-fi a dobrodružnou tématikou, odstartovala 4. října v pražské Jindřišské věži. Akci uváděl známý český autor sci-fi Ondřej Neff. Co si o nápadu jako takovém myslí?

Jak jste se dostal k uvádění Galerie Nemesis?

Jak jsem se dostal, vyzvali mě (smích). Zavolal mi Martin Zhouf, nabídl mi to a já přijal.

Myslíte si, že Galerie Nemesis má šanci se dostat do vyšších sfér?

Já si myslím, že o vyšších sférách není třeba hovořit, sci-fi scéna je svébytná subkultura a funguje již pomalu čtyřicet let a vyšší sféry myslím nepotřebuje.

Teď, když jste si již prohlédl vystavovaná díla, můžete vyjádřit, co si o nich myslíte? Jak na vás působí?

Podle toho které. Co se týče autorů, je to hodně individuální. Fantastická výtvarná tvorba je velice interaktivní a záleží na tom, co si kdo projektuje do těch obrazů, takže samozřejmě některé jsou mi bližší, některé vzdálenější, ale nerad bych některého vyvyšoval.

Sledujete díla světových autorů, kteří tvoří obrazy se sci-fi a fantasy tématikou? Máte nějakého oblíbence?

Já mám rád především rád autory, kteří jsou prioritně technického zaměření. Mám oblíbence Chrise Fosse, ten už je pro mě taková hvězda. A polobůh je Giger (Hans Ruedi Giger, tvůrce hollywoodského Vetřelce; pozn. redakce), švýcarský malíř, který tady měl monumentální výstavu, kde jsem samozřejmě byl a zakoupil jsem si tam takovou kuriózní produkci, která vypadá jako plechová a Martin Zhouf (dvorní výtvarník Galerie Nemesis; pozn. redakce) mi ji nádherně napatinoval, takže když ke mně někdo přijde, žasne, co to tam visí za šílenost (smích).

Plánujete někdy v blízké době nějaký nový román?

Teď právě dokončuji román, který se jmenuje Rekvalifikační kurz a který vyjde příští rok v nakladatelství Albatros. Je to taková černá komedie. A chystám se na volné pokračování románu Tušení podrazu, jež bude s hrdiny této knihy, ale bude se převážně odehrávat v Tibetu. Bude se zabývat převtělováním, stěhováním duší a takovými věcmi, které jsou považovány spíše za mystiku, a já to převedu na tvrdou technologii.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondřej Neff: Česká sci-fi scéna vyšší sféry nepotřebuje