Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ondine na DVD: Co všechno jde vytáhnout z moře? Ryby, odpadky, pěkný holky…

Pohádka o rybáři, který uloví do svých sítí mladou ženu. Může být záhadná Ondine mořskou pannou? Faktem je, že Syracusovi nosí štěstí. Možná ho přinese i jeho nemocné dceři Annie… Láska v pohádkách vítězí, to je jisté. Nakonec tedy jedinou otázkou zůstává, kdo koho vlastně ulovil do sítí? A žijí spolu dodnes?

FOTO: Tak co vytáhnu z moře příště? Snad ne další ženskou...

Tak co vytáhnu z moře příště? Snad ne další ženskou…, Zdroj: distributor filmu

Poněkud modernější zpracování Malé mořské víly, řekli byste si na první pohled. Film Ondine od irského režiséra Neila Jordana ale nabízí něco trochu jiného. Zavede vás do malého městečka, do prostředí rybáře Syracuse, ale také do světa jeho malé dcery Annie. A jak to u dětí bývá, ony se rády nechají unášet svou fantazií. Stačí malý podnět. Není snad jeden unikátní úlovek dostačující?

Podrobnější recenzi filmu Ondine si přečtěte zde.

Příběh s atmosférou, pomalu plující na mořských vlnách, je zasazen do překrásných kulis Irska. Přírodní scenérie jsou doprovázeny krásnou, klidnou hudbou a jednou magicky znějící písní. Jde o skladbu All Right od islandské skupiny Sigur Rós. Je sice v angličtině, v podání Ondine ale zní poměrně cizokrajně. Jako by polská herečka Alicja Bachleda opravdu vystoupila z hlubin.

Alicji role mořské víly skvěle padne. V jejím vzhledu je něco tajemného, ale také podivného. Stále nám něco napovídá, že je trochu jiná. Snad je to tím, že svými grimasami občas připomíná ustmívanou Bellu. To ale jen výjimečně, po většinu filmu působí její herecký výkon mile.

Colin Farrell přesvědčivě vytváří postavu mužného, ale uzavřeného rybáře, který je vyléčený alkoholik. Vozí svoji dceru (Alison Barry) na dialýzu a poté, co vytáhne z vody Ondine, vypráví jí příběh o rybáři, který ulovil mořskou pannu. Annie si poté nastuduje všechny dostupné materiály a usoudí, že tajemná žena je selkie, bájné stvoření, které na sebe může vzít podobu tuleně, má plovací blány a vydrží dlouho pod vodou. Zúčastněně také pomůže Ondine zahrabat její tulení kožich, aby se nemusela vrátit do moře za svým manželem. Ten se ale nemíní jen tak ztratit. O co mu skutečně jde?

Tvůrci odvedli dobrou práci. Vytvořili jakýsi dvouvrstvý příběh, kde se realita mísí se starodávnými mýty. Tato pohádka hodně připomíná literární žánr romaneto – zdánlivě fantaskní příběh, který je na konci logicky vysvětlen. Je na divákovi, jestli ho režisérův závěr uspokojí. Osobně oceňuji film spíše pod heslem: Cesta je cíl.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2009_ondine_ondine/]

DVD

Nezbývá, než si smutně povzdechnout nad vybaveností tohoto DVD. Neobsahuje vůbec žádné bonusy. A je to opravdu škoda. Co třeba nějaký dokument o tom, jak to při natáčení filmu mezi hlavními hrdiny doopravdy jiskřilo?

Ocenit můžeme kvalitní český dabing, který ale zakrývá roztomilé akcenty herců. Samozřejmostí je výběr kapitol, který je ale bohužel situován do tak malých okének, že jde jen těžce odhadnout, na kterou scénu vás odešle. Méně bývá někdy více, v tomto případě to ale tím nejlepším řešením není.

Ondine (Ondine)

Drama/Fantasy
Irsko/USA, 2009, 103 min

Režie: Neil Jordan
Hrají: Colin Farrell, Alicja Bachleda, Stephen Rea, Dervla Kirwan, Alison Barry, Tony Curran, Tom Archdeacon

Zvuk: český 2.0, anglický 2.0
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondine na DVD: Co všechno jde vytáhnout z moře? Ryby, odpadky, pěkný holky…