Menu
TOPZINE.cz
Sport

Olympijská střelkyně Šárka Jonáková: Do Londýna bych určitě jet chtěla

Martin Slabý

Martin Slabý

2. 9. 2010

!Exkluzivně!Před pár dny se vrátila z dalekého Singapuru, kde ve střelbě reprezentovala Českou republiku na olympijských hrách mládeže. Šárka Jonáková, sympatická mladá střelkyně, si našla ve svém nabitém programu čas a ochotně nám odpověděla na pár otázek.

Šárka Jonáková

Šárka Jonáková Zdroj: archiv Šárky Jonákové

Máš za sebou závod ve sportovní střelbě na olympijských hrách mládeže v Singapuru, ve kterém jsi skončila na jedenáctém místě. Jaké máš ze závodu pocity?
Pocity ze závodu… V prvních chvílích určitě zklamání. Na předchozích trénincích jsem střílela docela dobře a doufala jsem, že to tak bude i v závodě. V první polovině se dařilo a hodně jsem si věřila. Potom nám přerušili závod, protože zkolabovala běloruská reprezentantka, a to mě hodně rozhodilo. Až do konce závodu už jsem nenašla potřebnou koncentraci, a tak to dopadlo tak, jak to dopadlo. Ale teď s odstupem to nevidím tak černě. Bojovala jsem do poslední rány a dala do toho všechno, takže jsem se svou prací poměrně spokojená.

Měla jsi v Singapuru vůbec čas třeba na prohlídku města?
Do města jsme se dostali jen dvakrát. Celý Singapur je nádherný, plný zeleně a naprosto čistý a upravený. Náhodou jsme zabloudili do ulice, kde byly jen obchody typu Gucci, Armani, Prada a podobné. Ovšem na druhé straně už jsme našli běžné stánky se suvenýry.

Jaký je tvůj nejbližší program po Singapuru? Mohou tě v dohledné době naši čtenáři někde vidět střílet?
Mé nejbližší plány jsou dospat časový posun (smích). O víkendu (4. a 5. září) máme finále kontrolního závodu reprezentace a další víkend mě čeká mistrovství republiky, obojí na plzeňské střelnici. A pak se dočkám vytouženého volna.

Věnuješ se jen jedné střelecké disciplíně nebo máš, jak se říká, „širší záběr“?
Střílím obě disciplíny, které holky střílet můžou. Vzduchovou pistoli a sportovní pistoli.

Jaký je tvůj dosavadní největší sportovní úspěch?
Můj největší sportovní úspěch je určitě účast na této olympiádě. I když, co se výkonu týká, jsem nejvíce spokojená s tím, jak jsem střílela na kvalifikaci na OH mládeže v Norsku.

Šárka Jonáková

Šárka Jonáková při závodě olympijských her mládeže v Singapuru Zdroj: archiv Šárky Jonákové

Předloni jsi prý se střelbou málem skončila. Proč?
To je pravda. V tu dobu jsem se se svým psem hodně věnovala agility a měla jsem také závodní ambice. A to se mi se střílením krylo a nedalo sloučit. Takže jsem se střílením skončila. Po několika měsících jsem ale znovu začala trénovat a další rok se vrátila do závodní formy.

Podívejme se trochu do budoucnosti. Olympijské hry mládeže jsou nejspíš tvým dosavadním závodním vrcholem. Jaké máš další cíle? Co letní olympijské hry? Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016….
Do Londýna bych určitě jet chtěla. I když nejspíš jen jako divák (úsměv). Rio už je trochu slibnější, ale je stejně dost nepravděpodobné, že bych se tam jako závodník dostala. Ale kdoví….

Máš nějaký střelecký vzor? Česká republika už v minulosti měla a pořád má řadu střelců světových kvalit, takže je určitě z čeho vybírat.
Střelecký vzor nemám. Nebo alespoň ne jen jeden. Je hodně lidí, které obdivuji za jejich práci, talent, úspěchy….

Co zahrnuje takový střelecký trénink? Je potřeba dělat i nějaké doplňkové sporty?
Střelecký trénink je hrozná nuda (úsměv). Na začátku se lehce protáhnu a pak jen střílím. Někdy se zaměřím na různé fáze výstřelu, jindy trénuji na objem. Během tréninku občas zvedám pistoli i levou rukou, protože záda hodně trpí jednostrannou zátěží. Nejlepší doplňkový sport je asi plavání. A pak všechny ostatní, kde se trénuje rovnováha, posilují se záda a zlepšuje se celková kondice.

Jak ses vlastně dostala ke střelbě?
Ke střelbě jsem se dostala díky mladšímu bráchovi. Jako malý začal chodit do střeleckého kroužku v DDM Benešov. Jednou jsem se za ním přišla podívat na trénink a trenér mě nechal vyzkoušet si střelbu z pistole. A tak jsem přišla i příště…. Ze začátku jsem byla tak malá a slabá, že jsem musela mít ruku opřenou o židli, abych pistoli vůbec udržela (smích).

Jaký máš vztah ke zbraním mimo sport? Dovedeš si představit, že by ses se střelnou zbraní v ruce ubránila?
Zbraně (kromě těch mých dvou vyvolených) mě moc neberou, to spíš bráchu. A jsem si skoro jistá, že bych nebyla schopná vystřelit na živého člověka. Jedině, že bych ho tou zbraní praštila po hlavě (smích).

Šárka Jonáková při závodě v Singapuru

Šárka Jonáková při závodě olympijských her mládeže v Singapuru Zdroj: SPH-SYOGOC/Mike Lee

Pokud by se někdo ze čtenářů chtěl začít věnovat střelbě, co k tomu potřebuje? Jak finančně náročný je to sport?
Nejlepší je asi přihlásit se do nějakého střeleckého kroužku nebo klubu. Tam většinou veškeré vybavení půjčují. Nejzákladnější vybavení zahrnuje asi jen pistoli, náboje a chrániče sluchu. Později se přidávají speciální střelecké brýle (nebo jen klapka na oko), boty, krabička na náboje, někdo má i zvlášť oblečení jen na střílení. O finanční stránku se stará hlavně můj taťka (úsměv). Takže o tom já moc přehled nemám. Převážnou většinu vybavení mi zařizoval klub. Jinak to až na nákup pistole není nijak extra drahý sport.

V jakém věku je ideální se střelbou začít?
Se střelbou začínají už děti někdy kolem 8-10 let. Ty střílejí z pušky vleže. A buď později u pušky zůstanou, nebo přejdou na střelbu z pistole. Jinak z pistole se střílí asi tak od 12 let.

Studuješ gymnázium. Jak se ti daří skloubit školu a závodění?
Závody mi zabírají hodně času, hlavně pak v pátek moc ve škole nebývám (úsměv). A když jsou nějaké mezinárodní, tak se třeba protáhnou i na několik dní. Ve škole jsem to měla letos docela nahnuté. A počty mých absencí se projevily i na hodnocení. Z matematiky dělám 8. září komisionální zkoušku.

Jak je to s životosprávou? Je potřeba přísně dodržovat např. nějaká pravidla ve stravování?
Střílení není téměř vůbec náročný sport, co se fyzičky a stravování týče. Naopak, mnozí trenéři tvrdí, že je potřeba mít stabilní podstavec, a proto máme pořádně jíst (smích).

Na čem si ty sama nejvíc pochutnáš?
Lízátka, ta jsou moje (úsměv). Miluju sladkosti. A pak taky zapečené těstoviny se sýrovou omáčkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olympijská střelkyně Šárka Jonáková: Do Londýna bych určitě jet chtěla