Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Olympiáda na jazyku: Británie vydala olympijské známky

Redakce

Redakce

12. 8. 2012

OBR: Olympijské známky Londýn 2012Pozornost nejen sportovních fandů se posledních pár dní upíná do Londýna. K příležitosti olympiády bylo vydáno něco, co nenechá žádného filatelistu chladným – sada oficiálních známek. Co se jeví jako malý kousek papíru, představuje 15 měsíců práce.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/olympijske-znamky-londyn-2012/]

Na konci července byla do oběhu vypuštěna limitovaná sada olympijských známek. Jejich motivem je prolnutí olympijských sportovních disciplín s významnými londýnskými monumenty. Tuto zakázku získalo britské studio Hat-trick design.

Na poštovních známkách uvidíme Tower Bridge, Tate Modern či olympijský stadion. Všichni vyobrazení atleti jsou členy britského olympijského týmu. Autoři se snažili, aby konkrétní sportovci nebyli rozpoznatelní a představovali tím spíše oslavu sportu jako takového než britských sportovců.

OBR: Olympijské známky Londýn 2012

„Zachycení šermu bylo ze všech motivů nejsložitější.“ Zdroj: Hat-trick design

Velký důraz byl kladen na autentičnost zobrazených sportů. Způsob zachycení jednotlivých pozic byl konzultován přímo se sportovci. „Nejvíce nás překvapilo, jak skvělé bylo se sportovci pracovat. Byli velmi nápomocní a nadšení,“ uvedlo studio Hat-trick design.

Nejtěžším úkolem ve zpracování těchto známek byl úhel zachycení sportovců v pohybu a jejich kombinace se stavbami. Nejprve byli foceni atleti a následně byly v požadovaném úhlu snímány budovy. Údajně největším oříškem bylo zachycení šermu v souvislosti s Tower Bridge.

OBR: Olympijské známky Londýn 2012

„Proces výroby známek zabral více než rok.“

Myšlenka spojení sportovců a londýnských monumentů zde byla už od samého počátku. V malém měřítku toto spojení funguje, což je pro malou plochu známky klíčové. Na počátku bylo mnoho variant známek, které se v průběhu zpracování zužovaly.

Sběratelský kousek za tisícovku

Celý proces tvorby známek zabral celkem 15 měsíců a objem práce vynaložený na takovouto malou známku je až neuvěřitelný. Známka vyjde na 28 liber, tedy přibližně 900 korun.

Vyhrát tuto jedinečnou zakázku bylo pro londýnské studio životní příležitostí a nyní již můžeme říci, že se svého úkolu zhostilo dobře. Dokonce se lze domnívat, že díky této sadě přibude řádka nových filatelistů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olympiáda na jazyku: Británie vydala olympijské známky