Menu
TOPZINE.cz
Sport

Olympiáda bude i přes nepříznivou pandemickou situaci

Na rozdíl od letních olympijských her se o konání těch zimních ani na vteřinu nespekulovalo. Číňané se chtějí zase předvést a tomu podřídili naprosto všechno.

Mimo jiné byla s ohledem na stále probíhající epidemii koronaviru zavedena i různá drakonická opatření, která obtěžují jak sportovce, tak i další účastníky této akce.

Několikatýdenní karanténa může být pro mnohé realitou

Dostat se na zimní olympijské hry 2022 bylo mnohem těžší, než by je obvyklé. Sportovci nejenže museli splnit tvrdé kvalifikační podmínky, ale zároveň byli nuceni dát se očkovat, a sice alespoň dvěma dávkami.

Toto ovšem ani zdaleka nestačí. Na ZOH 2022 český olympijským tým, stejně tak jako týmy dalších zemí, budou pod takřka neustálým dohledem čínských organizátorů.

Samozřejmostí je v říši středu kupříkladu pravidelné testování všech zúčastněných. Kdo by snad byl pozitivní, karanténě se nevyhne. Nejedná se ovšem o karanténu trvající jen pár dní, což je běžné třeba v Evropě, ale pětitýdenní izolaci od všeho a všech. Není tedy divu, že celá řada sportovců přemýšlela, jestli vůbec na ZOH Peking jet.

Nepříjemností je i nutnost mít nainstalovanou speciální mobilní aplikaci, která v pravidelných intervalech požaduje po majiteli telefonu, aby vyplnil dotazník týkající se jeho zdraví. Toto pravidlo je z pochopitelných důvodů pro sportovce velkou překážkou, jelikož ti jsou většinou už ze své podstaty hlavně volnomyšlenkáři, co se nechtějí svazovat zbytečnými pravidly.

Můžeme uspět

Zimní olympijské hry však začnou podle předpokladů. Snad se tedy obejdou bez nutnosti zavádět nějaká přísná karanténní opatření pro valnou část sportovců.

Když vše půjde podle předpokladů, je velmi pravděpodobné, že si i z těchto her odvezeme pár medailí. Asi největšími nadějemi jsou Ester Ledecká a Martina Sáblíková. Na medaili by snad mohl teoreticky dosáhnout i hokejový tým.

Co se našich bývalých federálních partnerů týče, tam se naděje upírají hlavně na slovenskou lyžařku Vlhovou, která určitě není bez šance na zisk nějakého toho olympijského kovu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Olympiáda bude i přes nepříznivou pandemickou situaci