Olympiáda 2010: Zápas s Lotyšskem: Úžasná pětiminutovka, pak strach o výsledek

Redakce

Redakce

20. 2. 2010

cesky tymČeský tým vyhrál po utkání se Slováky i další zápas, tentokrát porazil Lotyšsko 5:2. Průběžně tak vede skupinu B. Jestli to tak zůstane, napoví zítřejší střetnutí s Ruskem.

Rozjezd zápasu s Lotyši byl ve velkém stylu, Češi už v šesté minutě vedli 3:0. Jako první se prosadil Krejčí, který ve třetí minutě blafákem překonal Masalskise. Na druhý gól se nemuselo dlouho čekat, už ve čtvrté minutě tečoval Plekanec ránu Židlického a bylo to 2:0. O třetí branku se postaral v 6. minutě Jágr a hala byla na nohou.

Vypadalo to, že soupeř nám nebude na cestě za třemi body příliš vzdorovat. Další český zásah přidal ve druhé třetině Kaberle, který využil přesilovku. Změna nastala v 36. minutě, kdy se Sotnieks vrátil z trestné lavice a dostal se do sólového úniku, který dokázal využít. Prostřelil Vokouna mezi betony a rázem bylo vše jinak. Lotyši začali více útočit, tři minuty po trefě Sotniekse skóroval Ankipans. Druhou třetinu tak český tým prohrál a Vladimír Růžička měl hráčům v šatně jistě co říct.

Třetí třetina dlouho žádný gól nepřinesla, poslední zásah přidal až Eliáš při lotyšské power play. Český kapitán se zmocnil puku a trefou do prázdné branky definitivně určil skóre utkání 5:2. Kouč Růžička po zápase připustil, že se sestavou zamíchá. Dokonce stáhl ke konci utkání Havláta, s jehož výkonem nebyl spokojen. Co přichystá na zápas s Ruskem?

Česko – Lotyšsko 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Krejčí (Erat, Fleischmann), 4. Plekanec (Židlický, Rolinek), 6. Jágr (Židlický, T. Kaberle), 27. T. Kaberle (Eliáš, Židlický), 60. Eliáš – 36. Sotnieks (Vasiljevs), 39. Ankipans (Karsums, Pujacs).
Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney – Nelson (oba USA), Fonselius (Fin.).
Vyloučení: 5:8, navíc Derzinš (Lot.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0

Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek – Havlát, Plekanec, Eliáš – Jágr, Červenka, Čajánek – Erat, Krejčí, Fleischmann – M. Michálek, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš, Galvinš, Bartulis, Sotnieks – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – Ankipans, Sprukts, Karsums – M. Redlihs, Širokovs, Darzinš – Berzinš, Meija, Daugavinš. Trenér: Olegs Znaroks.