Menu
TOPZINE.cz
Sport

Olympiáda 2010: Souboj s Ruskem, věčným rivalem českých hokejistů, už dnes večer!

Redakce

Redakce

21. 2. 2010

ceska reprezentaceSouboje Česka (dříve Československa) s Ruskem, respektive Sovětským svazem, měly vždy velký náboj. Dnes už jde jen o hokejovou stránku, ale za nadvlády Sovětského svazu šlo také o politickou otázku. Utlačovaní Čechoslováci se snažili Sověty porazit alespoň na sportovním poli, zápasy byly pro naši zem vždy obrovskou událostí a málokdo si je nechal ujít.

Česká hokejová reprezentace, Zdroj: www.olympic.cz

Česká hokejová reprezentace, Zdroj: www.olympic.cz

Slavným olympijským vítězstvím nad sovětskou sbornou bylo utkání na hrách v Grenoblu roku 1968. Československo zvítězilo 5:4 a nebýt remízy se Švédy, mohl náš tým sahat po zlatu. Toho se dočkal v roce 1998 na nezapomenutelném turnaji století v Naganu, kde poprvé nastupovaly hvězdy NHL. Češi se s Rusy utkali ve finále, které rozhodla jediná Svobodova trefa po vyhraném buly Pavla Patery.

Dalším významným střetnutím obou soupeřů na olympiádě je souboj o bronz z Turína 2006. Češi zvítězili 3:0 a odsoudili tak Rusko k nepopulárnímu čtvrtému místu. V Turíně neuspěla Kanada, USA, ani zmiňované Rusko. Zlato si odvezlo Švédsko, stříbro Finsko a bronz naše reprezentace.

Co přinese dnešní zápas odvěkých rivalů? Podaří se nám navázat na úspěchy z předchozích olympiád a Rusy porazit? Cestu, jak Rusy porazit, nám ukázali Slováci, kteří ve Vancouveru udolali ruský výběr na nájezdy.

Pokud chce Rusko pomýšlet na přímý postup do čtvrtfinále, musí zvítězit. Výhra za tři body by mu přinesla první místo ve skupině, v prodloužení či na nájezdy druhou příčku. Případná prohra by pro Rusy znamenala až třetí místo a potupnou účast v osmifinále.

Čechům naopak stačí na vítězství ve skupině jediný bod, který by zajistil přímý postup do čtvrtfinále. Takže i prohra v prodloužení nebo na nájezdy, nám bude stačit. Hráči chtějí samozřejmě vyhrát a podobnými spekulacemi se příliš nezabývají.

Trenér Růžička nakonec k avizovaným změnám v sestavě nesáhne a útoky zůstanou ve stejném složení. To Vyacheslav Bykov se rozhodl po prohře se Slováky zamíchat se složením prvních dvou formací. První útok tvoří hvězdné trio Ovečkin – Malkin – Sjomin. Ve druhé formaci nastoupí Kovalčuk, Dacjuk a Afinogenov. Útočná síla Rusů tak bude značná a pro českou obranu to bude dobrá prověrka.

Tabulka skupiny B
1. Česko, 6 bodů
2. Slovensko, 5 bodů
3. Rusko, 4 body
4. Lotyšsko, 0 bodů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olympiáda 2010: Souboj s Ruskem, věčným rivalem českých hokejistů, už dnes večer!