Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Olomoucký festival Týden improvizace: Přenese divadlo do netradičního prostředí

Redakce

Redakce

1. 10. 2011

FOTO: Písečná žena od NANOHACHOd soboty 1. do středy 5. října proběhne v Olomouci festival Týden improvizace. Letošní, šestý ročník přesune velkou část programu na periférii města. Z původně divadelní přehlídky se akce rozšířila především o stránku výtvarnou.

FOTO: Písečná žena od NANOHACH

Taneční skupina NANOHACH předvede světovou premiéru inscenace Písečná žena Zdroj: Týden improvizace

Jak název festivalu napovídá, hlavním heslem je improvizace. Nejenom divadelní, ale i výtvarná. Významnou součástí festivalu je také výtvarné sympozium přístupné zdarma. Stěna budovy ČSAD Logistik  poslouží jako výstavní plocha zlínské galerii Photogether.

Týden improvizace vznikl z iniciativy studentů divadelní vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Poslední dva ročníky však výrazně změnily dramaturgii. Pořadatelé multikulturní akce se snaží návštěvníky seznámit s okrajovějšími částmi města. Loňský ročník se odehrával v bývalé montážní hale na Neředíně. Letos se festivalové šapitó přenese na ulici Sladkovského.

FOTO:Sladkovského stěna. Galerie Photogether

Budovu na ulici Sladkovského pokryjí fotografie zlínské galerie Photogether

Umělecky vyřádit se budou moci návštěvníci od soboty 1. října, ale program se naplno rozjede až od pondělí. Divadlo Bufet přijede autobusem pro čtyři desítky diváků a přiveze hru Prasečiny.

Olomoucký improligový tým O.Li.V.Y předvede klasickou improvizovanou show na divácká témata a s živou hudbou.

Čtěte také: Improvizace, hodně zábavy za málo peněz

Prostředí chátrajícího podchodu na Sladkovského ulici přímo vybízí k oživení. Tento prostor si vybraly dva olomoucké divadelní soubory, Na cucky a Slovanský tyátr, ke svému site-specific představení Tajemný podchod.

Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.

Jak už je na olomouckých divadelních festivalech zvykem, i tentokrát se mohou diváci těšit na světovou premiéru. Na spadaném listí v Bezručových sadech uvede taneční skupina NANOHACH svou novou inscenaci Písečná žena.

Skupina vytvořila tuto hru speciálně pro parky a zahrady, přesto ji lehce pozměněnou můžete vidět v neděli 16. října v rámci pražského festivalu 4+4 Dny v pohybu.

FOTO:Podchod spojující obě části Sladkovského ulice

Podchod spojující obě části Sladkovského ulice oživí site-specific

Prostory nově otevřeného multižánrového klubu S-cube vytvoří zázemí pro většinu zahraničních hostů. Za největší hvězdu hudebního programu je považováno americké math rockové duo Ahleuchatistas.

Duo Teve představí hudební mix na několik nástrojů. Ze Slovenska přijede experimentátor Foolk. Z Lotyšska přicestují divadelníci Nomadi company, kteří přivezou inscenaci fyzického divadla s názvem Sarah Kane, podle jména anglické dramatičky.

Doplňkovou akcí Týdnu improvizace je food market, kde můžete ochutnat různorodé dobroty. Navazuje na loňský úspěšný fashion market.

Týden improvizace, Olomouc

Kdy: od soboty 1. října do středy 5. října

Kde: klub S-cube, Bezručovy sady, konvikt a Sladkovského ulice

Za kolik: většina akcí zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olomoucký festival Týden improvizace: Přenese divadlo do netradičního prostředí