Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Olomouc bude opět žít tancem, hudbou a divadlem. Co pro nás chystá Divadelní Flora 2011?

Redakce

Redakce

21. 4. 2011

Letošní jubilejní 15. ročník festivalu Divadelní Flora opět nabízí širokou škálu divadelních a tanečních projektů jak českých, tak zahraničních s širokým doprovodným programem. Na Floru nás v rozhovoru pozve ředitel festivalu Petr Nerušil. Už víte, co budete dělat od 13. do 20. května? Olomouc vás přivítá.

FOTO: 420People: AFFORDANCE

Můžete se těšit na skvělá taneční vystoupení Zdroj: Divadelní Flora

Divadelní Flora každé jaro proměňuje Olomouc v město žijící divadlem. Jeho přítomnost je cítit všude. To hlavně proto, že se Flora tradičně odehrává v centru města. V prostorách Konviktu, Divadle hudby, Moravském divadle, Jazz Tibet Clubu a na Horním náměstí budou probíhat představení a bohatý doprovodný program. S tím, co si pro nás letošní Flora připravila, nás v rozhovoru seznámí ředitel festivalu Petr Nerušil …

Motto loňského 14. ročníku Divadelní Flory znělo nová klasika. Jaké bude pro letošní jubilejní ročník? Jsou nějaké změny oproti předchozímu roku?

Po mnoha letech, kdy dramaturgickou koncepci Divadelní Flory tradičně vymezoval konkrétní leitmotiv, je festival poprvé bez motta. Flora letos oslaví 15 let existence, proto jsme se rozhodli dát v rámci tohoto ročníku prostor pro – z našeho pohledu – aktuálně nejinspirativnější a nejzajímavější tuzemské tituly. Bez ohledu na žánr či téma. Chceme tak představit nejnovější tvorbu předních českých inscenátorů a také mezinárodní koprodukční projekty, v nichž mají své zastoupení výrazné osobnosti nebo ansámbly soudobé české taneční scény.

Velmi aktuálním tématem v posledních dnech je omezení provozu Divadla Konvikt v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého. Jak moc se tento problém dotkl pořádání festivalu?

Omezení provozu Uměleckého centra UP se Flory nijak nedotkne. Navzdory malinko vyšším nákladům budou prostory univerzitního Konviktu opět centrem festivalového dění.

FOTO:Racek v nastudování Městského divadla Kladno

Čekají vás klasická dramata v netradičním pojetí Zdroj: Městské divadlo Kladno

Co je letošním největším lákadlem? Na co se mohou diváci těšit?

Určitě na skvělé inscenace invenčních režisérů i choreografů – například Jana Mikuláška, Dušana Pařízka, Vladimíra Morávka, Daniela Špinara, Jiřího Pokorného, Václava Kuneše, Jana Nebeského, Lenky Vágnerové, Jana Friče, Jiřího Havelky a mnoha jiných tvůrců – a taky na bohatý doprovodný program v podobě filmových projekcí a koncertů.

Na festivalu se bude prezentovat třeba brněnská Reduta, Divadlo Komedie, Divadlo v Dlouhé, Husa na provázku, kladenské Městské divadlo, Dejvické divadlo, taneční skupiny 420People, VerTeDance, DOT 504 a řada dalších zajímavých ansámblů i sólistů či zahraničních kapel.

Jsem rád, že DF letos nabídne hned čtyři premiérové tituly. Kromě olomouckých novinek spolupořadatelského Moravského divadla a partnerského Divadla na cucky také dvě inscenace, které budou mít v rámci festivalu světovou premiéru! Duet renomované švédské choreografky Charlotty Öfverhom v podání tanečnic Veroniky Kotlíkové a Terezy Ondrové z VerTeDance, inscenaci Beyond britské choreografky Karly Shacklock v interpretaci Lucie Kickham a Lucie Petrušové – mladé české tanečnice spolupracující s vynikajícím nizozemským souborem T.r.a.s.h., který na Floře před dvěma lety hostoval s premiérou strhujícího titulu T. †Bernadette.

Myslím, že z žánrově maximálně bohaté nabídky pěti desítek produkcí si vybere každý – je fajn, že některá představení uvidí festivalový divák exkluzivně jako vůbec první.

Inscenace Dejvického divadla

Vystoupí i řada známých herců Zdroj: Dejvické divadlo

Podrobný program festivalu naleznete na stránkách Divadelní Flory 2011. Zastoupen je snad každý žánr, takže si z široké nabídky jistě vyberete i vy. Přijďte se do Olomouce nabít kulturní náladou. Ať v prostorách divadel nebo na ulici, všude na vás bude útočit divadlo. Prodej a rezervace lístků začne 26. dubna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olomouc bude opět žít tancem, hudbou a divadlem. Co pro nás chystá Divadelní Flora 2011?