Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Oliver Stone vysvětloval levicové myšlenky a zkritizoval i Česko

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

7. 7. 2013

Oscarový režisér Oliver Stone je jedním z hostů na filmovém festivalu v Karlových Varech. Mnoho novinářů si zatím o něm šušká jen to nejhorší, on sám přitom překvapil vstřícností k divákům a nejzajímavější tiskovou konferencí za opravdu dlouhou dobu.

Oliver Stone

Oliver Stone si přijel do Varů pro ocenění za celoživotní dílo. Zdroj: kviff.com

Pokud někdo čekal, že Oliver Stone na své tiskovce ani jednou nepromluví o politice, zřejmě režiséra příliš nezná. Hovoří o tom samo jeho dílo, například filmy Salvador nebo Nixon. Nově přijel na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se svým dokumentárním cyklem Nevyřčené dějiny Spojených států.

„Nikdy jsem nebyl na tiskové konferenci, kde by bylo pivo,“ překvapil hned na začátku usměvavý Stone. Posléze začal odpovídat na otázky ovšem tak obšírným stylem, že se stihli zeptat snad jen čtyři novináři.

Seriál se věnuje paranoie a zamlčeným tématům

Hovořil právě i o zmíněném seriálu, který už běžel v USA od 12. listopadu do 13. ledna. Cyklus prý ukazuje dvě hlavní věci: zaprvé to, o čem se ve Spojených státech nemluví, a zadruhé americkou paranoiu a posedlost národní bezpečností. „Nemluví se o tom na školách, nemluví se o tom ve Spojených státech,“ popisoval, na co se soustředil.

Seriál mapuje posledních 70 let, ve Varech Stone uvedl díly o svržení atomových bomb na Japonsko a o boji proti terorismu v podání George Bushe a Baracka Obamy.

video
play-sharp-fill

Další dílo, které festival ve spojení s režisérem uvedl, je finální sestřih Alexandra Velikého. Tentokrát jde o nejdelší verzi, na níž se Stone konečně vyřádil – především nebyl omezen délkou. „Je to nejlepší verze filmu, protože jsem si s ním mohl hrát na DVD a pomocí nových technologií,“ popisoval.

Ve středu došlo k promítání v hotelu Pupp, přičemž po celou dobu film sledoval i sám Stone (což mimochodem zaslouží obdiv už jen kvůli nepohodlným křeslům a délce snímku). Publikum pak s režisérem dlouho debatovalo. „Bylo to výborné publikum, které to ocenilo,“ pochvaloval si na konferenci.

Alexander Veliký jako opak Bushe

O Alexandrovi se však rozhovořil i v souvislosti se současnou politikou a tisková konference se změnila v levicově laděnou přednášku. Stone vojevůdce například nazval opakem George Bushe ml., protože při svém dobývání respektoval země a lid, ale Bush chtěl akorát peníze a pak jen „get the fuck out“.

Stone především kritizoval USA a optal se českých novinářů, proč například vstoupili do NATO – nebylo za tím jen to, že vlastně museli? V souvislosti s mocí Spojených států pochválil i Čínu, přestože připustil, že nejde o ideální stát. „Když už nic jiného, alespoň potřebujeme silné státy, které řeknou ‚ne‘ USA,“ dodal.

Stone má doma Oscara za scénář k Půlnočnímu expresu a za režii Čety a Narozen 4. července.

Stone má doma Oscara za scénář k Půlnočnímu expresu a za režii Čety a Narozen 4. července.

Podobná slova některé novináře rozhořčila, začali se při Stoneových teoriích ošívat (ať už byly paranoidní, nebo ve svém jádru docela pravdivé). Na iDnes.cz pak například vyšel článek o tom, že někteří na protest proti Stoneovi odešli z konference (my nic takového nezaznamenali). Stejně tak není pravda, že by se na konci režisérovi netleskalo.

Není potřeba Stoneovi na jeho slova kývat. Přece jen, často byla dost extrémní. Bylo by ale vhodné ctít často zapomínaný Voltairův citát: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oliver Stone vysvětloval levicové myšlenky a zkritizoval i Česko