Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ojedinělé věci v ojedinělém Muzeu rekordů a kuriozit

Eva Chytková

Eva Chytková

30. 9. 2010

Muzeum kuriozitUž jste někdy viděli bundu, do které se vlezou čtyři dospělí lidé, jedli obří čokoládový hrad nebo jste si čistili zuby kartáčkem větším než vy sami? Největší, nejmenší, nejrychlejší, nejpomalejší, nejkratší, nejdelší, nejtěžší, nejlehčí a vše ostatní, co začíná předponou nej a vše, co je něčím výjimečné, se nachází v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Otisk největší nohy na světě

Otisk největší nohy na světě, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Více než 250 exponáty v různém provedení od různých autorů se může pochlubit toto muzeum, které samo o sobě je vlastně raritou. Jde totiž o jedinou instituci svého druhu v celé střední Evropě.  Nejde však jen o exponáty z Čech, ale mapuje i rekordy z Guinessovy knihy rekordů. Muzeum se nachází v pěti patrech Dolní brány, kde se člověk ocitne ve světě miniatur, rekordů, fotografií, doplněných i videoreportážemi. Na první pohled možná takové trochu vetešnictví, ale musí se probádat pod drobnohledem.

Mnohdy ty nejmenší exponáty mohou oku uniknout. Ty velké jsou určitě k nepřehlédnutí. I když i u těch největších se stává, že jsou tak velké, že návštěvník ani nepozná, že jde o exponát. Každoročně pořádá město Pelhřimov akci Pelhřimov – město rekordů, kde vždy k nějakému unikátnímu rekordu dojde.

FOTO: Obří košile

Obří košile, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Zlaté české ručičky

Součástí prohlídky je nově vybudovaná expozice, sídlící ve vedlejší budově, nazvaná Zlaté české ručičky. Základem výstavy jsou předměty vyrobené ze zápalek, k jejichž vytvoření přispěly jak jinak než české ručičky.

Vstupné jak pro koho

Muzeum samozřejmě bere svůj význam velice vážně, a proto je vstupné je jen pro průměrné. Pokud vynikáte nějakou abnormalitou, jako je výška u dospělého člověka nad 205 cm, pod 145 cm nebo obvod pasu nad 135 cm, máte jistojistě vstup zdarma. Na překontrolování je tu jednoduchý metr, u kterého svoje míry přeměříte.

Otevírací doba (Muzeum rekordů a kuriozit a expozice Zlaté české ručičky)

Denně  9: 00 – 17:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ojedinělé věci v ojedinělém Muzeu rekordů a kuriozit